Китай спокушає сусідів Росії фінансовими можливостями, пише колумніст аналітичного центру Reuters Breakingviews Джейсон Буш.
Так, КНР виступила в якості грошової опори для Білорусії, давши Мінську аргумент у суперечці з основним кредитором - Кремлем. Також Китай домовився Казахстаном про те, що експортери з Центральної Азії на 60% збільшать поставки газу в КНР по новому трубопроводу. Ця заява стала подвійно болючим для Росії, яка виношувала плани закупівлі дешевого центральноазіатського газу для підтримки цін "Газпрому". Крім того, під час візиту голови КНР Ху Цзіньтао в Україна, за попередньою оцінкою фінансової, були підписані угоди на 3,5 млрд дол.
При цьому переговори з Росією просуваються не так активно - керівникам держав так і не вдалося прийти до угоди про постачання газу в Китай. Цю угоду, розраховану на наступні 30 років, потенційно оцінюють в 1 трлн дол.
Китай і Росія вже кілька років не можуть домовитися про ціну на газ, і доля переговорів і раніше туманна. Москва наполягає на європейські ціни, що відображає віру Кремля у відновлення зростання цін на газовому ринку.
Проте на думку аналітика, у довгостроковій перспективі у Китаю козирі сильніше: традиційні продавці газу, такі як "Газпром", стикаються зі зростаючою конкуренцією з боку постачальників зрідженого природного газу, до яких можуть додатися добувачі сланцевого сировини, що призводить до зниження цін.
Колумніст відзначає, що низка угод з колишніми радянськими республіками вказує на використання Китаєм зростаючої фінансової потужності в прагненні отримати доступ до природних ресурсів, тоді як Москва не поспішає скористатися вигодами свого положення.