В останні тижні Китай знизив обсяг закупівель іранських вуглеводнів, поставивши свого регіонального партнера в непросте становище. До недавнього часу Пекін імпортував близько 20% іранських вуглеводнів, проте вже з січня обсяги закупівель скоротилися майже в два рази - відразу на 285 тис. бар. в день, повідомляє Reuters.
Тимчасовою альтернативою іранської нафти стали вуглеводні з Саудівської Аравії, яка з жовтня минулого року збільшила денні обсяги видобутку на 360 тис. бар. Близько 200 тис. бар. з них, стверджує Reuters, тепер споживає саме Китай. На думку багатьох учасників ринку, китайський сировинний брокер Unipec (дочірня компанія Sinopec) зуміла домогтися збільшення поставок із Саудівської Аравії, використавши особливості складання контрактів, що допускають покупку більшої кількості сировини, ніж обумовлено спочатку. При цьому ціни на саудівську нафту продовжують триматися на досить комфортному для КНР рівні.
Більш того, в Пекіні не стали обмежуватися нарощуванням поставок лише з одного джерела і забезпечили себе відразу декількома альтернативами іранської нафти. Зокрема, в березні в Китай повинні прибути відразу п'ять танкерів російської нафти марки ESPO загальним обсягом 3,65 млн бар., а також один танкер з нафтою марки Urals. У числі інших альтернативних іранській нафті джерел енергії виявився газовий конденсат з північно-західного шельфу в Австралії та Тиморського моря.
Нагадаємо, раніше міністр нафти Ірану Роста Каземі повідомляв, що Іран має намір скоротити експорт нафти в ряд європейських країн.