ua en ru

У Києві збудують перші в Україні центри переробки відходів та рекультивують 5-й полігон

У Києві збудують перші в Україні центри переробки відходів та рекультивують 5-й полігон Фото: Петро Пантелеєв (kievcity.gov.ua)

У столиці України розробили Концепцію поводження з твердими побутовими відходами

У столиці України розробили Концепцію поводження з твердими побутовими відходами. Про журналістам заявив заступник голови Київської міської державної адміністрації Петро Пантелеєв.

За словами Пантелеєва, запропонована схема поводження з побутовими відходами у Києві передбачає створення нових Центрів поводження з відходами, де буде передбачене сортування побутових відходів, з максимальним відбором ресурсоцінних компонентів - скла, пластику, металу та паперу, так званого умовного палива.

"У Києва є чітке бачення того як повинна розвиватися сфера поводження з відходами. Ми розпочали протиаварійні заходи на полігоні номер 5, розробляємо проект його подальшої рекультивації, паралельно вивчили найбільш реальні для нас технології переробки сміття і вже намітили можливі локації майбутнього будівництва. Також міська влада вважає необхідним створити прозору систему адміністрування сфери поводження з ТПВ, яка передбачала б повний контроль зі сторони територіальної громади міста Києва за обсягами утворення та рухом відходів. Це унеможливить порушення й намагання вивезення сміття на стихійні звалища", - зазначає Пантелеєв.

Також заступник голови КМДА заявив, що у планах - реконструкція сміттєспалювального заводу "Енергія" зі створенням сучасної системи газоочищення та побудова п'яти сучасних сміттєпереробних підприємств, потужністю - від 350 тис т/рік до 450 тис т/рік.

Ініціативи міста підтримали й в експертному середовищі.

Так Олександр Сергієнко, директор аналітично-дослідницького центру "Інститут міста" зазначив, що концепція співвідноситься з європейським підходом, адже спрямована не лише на перероблення відходів, а й стимулювання мешканців до зменшення обсягів сміття.

"У світі давно застосовують економічні інструменти, такі як стимулювання чистих закупок або встановлення обов’язкової оплати споживачами за певний предмет чи елемент пакування, який би в іншому випадку видавався безкоштовно. Насправді в місті йде сортування сміття, але воно має тіньовий та стихійний характер: безхатченки копирсаються в сміттєвих баках та виймають усе, що можна здати як вторсировину - папір, пластик, скло, метал. За такого підходу нічого буде сортувати на нових сортувальних станціях. Отже впровадження нової системи в Києві потребує вжиття певних заходів - встановлення закритих антивандальних контейнерів та, ймовірно, закриття пунктів прийому такої вторсировини, а можливо - їх перепрофілювання на міні-сортувальні пункти", - - зазначив він.

alt

Як підкреслюють експерти, принципово нова система поводження з твердими побутовими відходами (ТПВ) запропонована Києвом – є розумною імплементацією найкращого європейського досвіду та побудована з урахуванням принципів Директиви ЄС "Про відходи та скасування деяких директив".

Про актуальність нової державної політики, що базуватиметься безальтернативно на європейських підходах з урахуванням українських реалій, заявили в Міністерстві екології та природних ресурсів.

Зокрема директор департаменту екологічної безпеки та дозвільно-ліцензійної діяльності Міністерства екології та природних ресурсів України Сергій Лук’янчук наголошує, що на рівні Міністерства розроблена Національна стратегія поводження з відходами, яка по суті є першим за 25 років стратегічним документом національного рівня, що визначатиме державну політику у сфері поводження з відходами в найближчі десятиліття.