Каталонія оголосила про незалежність від Іспанії
Автономне співтовариство Каталонія сьогодні, 27 жовтня, оголосило про свою незалежність від Іспанії. Раніше в регіоні провели референдум про незалежність, невизнаний владою королівства. Детальніше - в матеріалі РБК-Україна.
Іспанський прем'єр Маріано Рахой розпустив парламент Каталонії. За його словами, введення прямого правління допоможе "восттановіть законність" в регіоні. Також Рахой звільнив главу уряду Каталонії Карлеса Пучдемона.
Крім того, прокуратура Іспанії підозрює Пучдемона в заколоті. Звинувачення йому пред'являть на наступному тижні. Главі уряду Каталонії загрожує 30 років позбавлення волі.
У Каталонії вже почали знімати іспанські прапори з адмінбудівель. Так, з міської ради Жирони прапор зняли на протязі 10 хвилин після проголошення парламентом незалежності.
У той же час, мер Барселони закликала сторони до діалогу. За її словами, і Іспанія, І Каталонія поквапилися зі своїми рішеннями.
"Але тепер ми повинні захищати інститути Каталонії, боротися за збереження соціальної згуртованості і процвітання Барселони і Каталонії. Ми будемо з людьми, боротися за те, щоб вони (влада Іспанії, - ред.) Не ущемляли ваших прав", - написала Ада Колау.
У Державному департаменті США заявили, що Каталонія є невід'ємною частиною Іспанії. Вашингтон також підтримав зусилля Мадрида по об'єднанню країни.
"Каталонія є невід'ємною частиною Іспанії, і Сполучені Штати підтримують конституційні заходи іспанського уряду, щоб тримати Іспанію сильною і єдиною", - сказала прес-секретар Держдепу Хізер Нойерт.
Офіційний представник НАТО заявив, що проблема Каталонії - це внутрішнє питання, яке повинно бути врегульоване в конституційному порядку Іспанії.
Президент Європейської ради Дональд Туск заявив, що для ЄС нічого не змінюється після проголошення Каталонією незалежності.
"Сподіваюся, що іспанський уряд виступає за силу аргументу, а не аргумент сили", - додав Туск.
Мер Барселони Ада Колау закликала не приймати чию-небудь сторону для продовження діалогу.
"Ми повинні захищати інститути Каталонії, боротися за збереження соціальної згуртованості і процвітання Барселони і Каталонії. Ми будемо з людьми, боротися за те, щоб влада Іспанії не ущемляли ваших прав", - заявила Колау.
Прес-секретар МЗС України Мар'яна Беца заявила, що позиція України по Каталонії залишається незмінною.
"Ми нашу позицію не змінюємо. Наша позиція з приводу Каталонії була висловлена ще на початку місяця", - зазначила Беца.
Раніше МЗС України виступило за повагу до суверенітету Іспанії і назвало референдум в Каталонії нелегітимним.
"Україна підтримує державний суверенітет і територіальну цілісність Іспанії в рамках міжнародно визнаних кордонів", - написав пізніше глава МЗС Павло Клімкін в своєму Twitter.
Сенат Іспанії прийняв рішення про припинення автономії Каталонії, ввівши в дію статтю 155 іспанської Конституції. Уряд негайно приступив до їх реалізації.
Дане рішення було прийнято з метою зупинити процес відділення Каталонії. Таким чином, Мадрид припинив повноваження голови Каталонії Карлеса Пучдемона і уряду регіону, обмежив повноваження місцевого парламенту, а також ввів пряме управління правоохоронними органами автономії. Крім того, дане рішення передбачає проведення дострокових виборів у парламент Каталонії.
Прем'єр-міністр Іспанії Маріано Рахой після рішення парламенту Каталонії про односторонньому відділенні пообіцяв "відновити законність" в регіоні.
Парламент проголосив незалежність Каталонії від Іспанії на тлі підготовки Мадрида до обмеження автономії регіону.
Регіональний парламент після таємного голосування оголосив про одностороннє відділенні автономного співтовариства від Іспанії. В даному голосуванні не брали участь представники опозиційних партій.
Оголошення незалежності Каталонії підтримали 70 депутатів регіонального парламенту, проти - 10, утрималися - 2.
"Ми засновуємо Каталонську Республіку як незалежної і суверенної країни під верховенством закону", - йдеться в резолюції спікера каталонського парламенту.
1 жовтня 2017 року жителі Каталонії проголосували на референдумі про незалежність спільноти, що уряд Іспанії не визнало. За незалежність висловилися понад 90% виборців, проте явка на голосування ледь перевищила 40%.
Пізніше Конституційний суд Іспанії визнав недійсним закон про проведення референдуму каталонцями.
21 жовтня у Барселоні пройшла демонстрація на підтримку незалежності Каталонії.
Учасники ходи протестували проти обмеження автономії і розпуску уряду регіону Мадридом. В акції взяв участь голова женералитета Карлес Пучдемон, члени каталонського уряду, мер Баселоны Пекла Колау.
Демонстранти вимагали незалежності регіону, закликали звільнити президента Національної асамблеї Каталонії Жорді Санчеса і главу Omnium Cultural Жорді Куишарту, яких Верховний суд Іспанії заарештував 17 жовтня за обвинуваченням у підбурюванні до заколоту.
26 жовтня Пучдемон закликав парламент Каталонії прийняти рішення щодо незалежності. Онпризвал каталонських парламентаріїв прийняти рішення щодо незалежності і цим дати відповідь Мадриду" на намір привести в дію статті 155 Конституції Іспанії, яка дозволяє провести дострокові вибори в Каталонії.