Як правильно вибрати житло на вторинному ринку?
При виборі та купівлі вторинного житла потрібно бути дуже уважним і прискіпливим до дрібниць, щоб подальше життя в квартирі була комфортною і безпроблемною.
Ми вже говорили про те, що, крім ціни і планування, варто звертати увагу при виборі квартири в новобудові . Проте зазвичай вторинний ринок житлової нерухомості користується не меншим попитом у покупців - як тих, хто хоче відразу вселитися і жити, так і у майбутніх орендодавців.
Вартість квадратного метра вторинної нерухомості вище первинки, в середньому, на 5-8 тисяч гривень. Ціноутворення на вторинному ринку здійснюється в доларах , а середня ціна квадратного метра квартири в Києві , за даними Domik.uaзараз становить $1541 або, за курсом 13 грн за долар, близько 20000 гривень. Але таке житло має ряд істотних переваг: апартаменти вже існують - побудовані, підключені до всіх комунікацій, здані в експлуатацію, оформлено всі необхідні документи, переваги і недоліки проявилися в попередній експлуатації. Крім цього, якщо вдома більше 2-3 років, його усадка вже завершена, в квартирі, в більшості випадків, є більш-менш пристойний ремонт, труби, сантехніка і батареї; відразу ж після покупки в приміщенні можна жити, поступово збираючи кошти на ремонт за душі нового власника.
Плюсом вторинного житла називають і більш низьку вартість комунальних послуг, коли мова йде про будинки радянської та пострадянської споруди.
Тим не менш, така нерухомість має і ряд недоліків - зношеність деяких систем і елементів (труби, електропроводка), незадовільний стан будинку в цілому, дахів, горищ і підвалів, неприємні запахи і бруд у місцях загального користування, захаращені двори та інше.
Тому визначившись з сумою, яку ви готові витратити на придбання житла, потрібно дуже уважно підійти до його вибору та огляду.
Візуальна оцінка місцевості і вдома
При виборі району потрібно орієнтуватися на індивідуальні цілі - ціна, близькість від навчання, роботи, зелених зон. Але якщо поруч з обраним будинком, на відстані ближче 50 м, буде знаходитися жвава автострада, вихлопні гази стануть постійним супутником вашого життя і значною загрозою здоров'ю.
Якщо в сім'ї є машина, має сенс вивчити питання паркування, особливо у вечірні години. А якщо ви звикли користуватися громадським транспортом, слід поцікавитися, наскільки він переповнений в години пік.
Ну і, звичайно, наявність, а головне - доступність соціальної інфраструктури. Необхідно перевірити, чи є місця в найближчому дитячому садку і який рейтинг школи, в яку планується віддати дитину. Наявність поруч медичних закладів, аптек, продуктових магазинів також буде плюсом.
Нарешті, певні висновки про сусідів, їх рівні культури і матеріальному достатку можна зробити, уважно оглянувши під'їзд і місця загального користування. Наскільки в під'їзді чисто, немає неприємних запахів, особливо, якщо в будинку є сміттєпровід, як виглядають двері квартир - доглянуті і надійні або обдерті зі зламаними замками, існує у дворі дитячий майданчик і скільки на ній сміття...
Квартирні питання
Якщо квартира примикає до шахті ліфта, вібрації і металевий брязкіт стануть постійними супутниками. Кутова квартира загрожує підвищеною вологістю й прохолодою. А ось якщо стіни однушки є несучими - це безумовний плюс до рівня шумоізоляції квартири. Північна орієнтація приміщення загрожує холодом і відсутністю достатнього світла, а південна - літньою спекою і надлишком освітлення в сонячну погоду.
Потрібно обов'язково перевірити рівень тиску води в трубах - відрити максимальна кількість кранів і подивитися напір. Адже якщо розводка води в будинку нижня, проблеми з тиском на верхніх поверхах будуть постійними.
Далі потрібно перевірити стан труб і запірних механізмів: наскільки просто перекрити воду в разі непередбачених обставин. Наявність лічильників води - безумовний плюс.
У більшості квартир на вторинному ринку є грибок, особливо у ванній кімнаті. Боротися з ним складно, і оцінити ступінь «зараження» вкрай важливо.
Електропроводка буде надійніше, якщо використовуються алюмінієві дроти. Металопластикові вікна, засклений балкон і наявність бронедвері - це теж плюс. Але щільність закривання механізмів потрібно обов'язково перевірити, як і стан гумових прокладок.
Не забуваємо про застереження
Насамперед, це, звичайно, стосується документів. Слід відразу уточнювати, кому саме належить квартира, просити надавати оригінали, а не копії документів, паспорти та коди власників, дозвіл органів опіки та піклування, якщо в квартирі проживають неповнолітні. Юридичну перевірку варто довірити фахівцям, щоб виключити можливі афери. Навіть звернення до перевіреного ріелтору може стати додатковою гарантією чистоти угоди.
Якщо термін володіння квартирою продається менше року, але при цьому вона не передана у спадок, а куплена, варто насторожитися - мова може йти про перекупщике, «неблагополучної» квартирі, інший афері. А якщо строк попереднього володіння становить 1-3 місяці, ви маєте справу зі 100% шахрайством.
Саме шахрайства з документами є найбільш поширеним видом афер, тим більше, що сучасні технології дозволяють підготувати підроблені папери, які без спеціальної підготовки дуже складно відрізнити від справжніх.
Нюансів, про які необхідно пам'ятати при виборі квартир на вторинному ринку, дуже багато. Але ж і ця покупка - значна і витратна, тому їй варто приділити максимум уваги.