ua en ru

Як змінилися ціни на ринку оренди житла в Україні?

В Україні ціни на орендоване житло зараз низькі як ніколи, але вибір невеликий. Втікачі від військових дій українці розбирають знімні квартири, як гарячі пиріжки. От тільки платити готові дуже бідно. У вересні ставки на оренду житла можуть піти вгору - особливо в Києві, Дніпропетровську, Харкові та Запоріжжі.

В Україні ціни на орендоване житло зараз низькі як ніколи, але вибір невеликий. Втікачі від військових дій українці розбирають знімні квартири, як гарячі пиріжки. От тільки платити готові дуже бідно. У вересні ставки на оренду житла можуть піти вгору - особливо в Києві, Дніпропетровську, Харкові та Запоріжжі.

Замість звичного літнього затишшя зараз спостерігається неабиякий попит на орендоване житло. «Незважаючи на нібито «мертвий сезон», тільки в Києві кількість пропозицій по оренді з весни скоротилося майже вдвічі. І знайти житло по оголошенню дуже складно - тільки якщо пощастить. Тому що квартири, особливо дешеві, розлітаються миттєво», - розповідає агент з нерухомості Андрій Сікора. Винуватці ажіотажу - переселенці з східних областей, а також Криму. За словами ріелторів, найсильніше приплив жителів, які цікавляться знімним житлом, відчули на собі Київ, Дніпропетровськ, Одеса, а також Львів.

І це ще не кінець серпня, коли в Київ та інші великі міста починають з'їжджатися студенти, а також ті, хто шукає тимчасову роботу до початку чергового ділового сезону. Так що вже через пару-трійку тижнів, ближче до вересня, варто чекати не тільки стрімкого зростання дефіциту вільних квадратних метрів, але і, швидше за все, збільшення вартості оренди. Адже ставки зараз майже на чверть нижче, ніж на початку 2014 року.

Столиця здається легко

Найбільш показові ціни на оренду, як завжди, в Києві. Інші міста підтягуються слідом за столицею. Дешевше всього однокімнатну квартиру, за даними SV Development, зараз можна зняти в Дніпровському, Деснянському, Дарницькому, Голосіївському та Святошинському районах. Там середня ціна досягає 2400-2500 грн. Хоча в січні було на 1000 грн. дорожче. У цих же районах найбільш вигідні ціни на «двійки». За дорожнечею звично лідирує Печерськ - там за оренду «одинички» просять в місяць близько 4000 грн., двокімнатної квартири - в межах 5000 грн.

Правда, потрібно розуміти, що об'єкти з такими цінниками підійдуть для самих невимогливих орендарів, які готові жити в «хрущовці» або в квартирі з вицвілими шпалерами, протертим лінолеумом і меблями а-ля добрі 70-ті минулого століття. За хороший ремонт, чистоту і сучасну побутову техніку доведеться віддати щонайменше на 20-30% більше. Наприклад, в центральних районах Києва орендна ставка за люксову одно - і двокімнатну квартиру може досягати 15 000-20 000 грн.

За цінами Київ наздоганяє Одеса. «Перлина біля моря» ніколи дешевою не була. А в цьому році ще й особливий курортний сезон, так як в Одесу їде дуже багато українців, які відмовилися від відпочинку в Криму. Цим і користуються господарі квартир - у тому числі тих, що здаються не на тиждень-два, а на довгі строки.

Самі невибагливі можуть зняти десь на околиці Одеси (Слобідка, Черемушки) крихітну «гостинку» площею 20 кв. м за 1200 грн. За квартиру просторніші доведеться віддати до 1800-2000 грн. Ближче до центру міста ціна на житло зростає майже вдвічі, я біля моря - в 2,5-3 рази. Тому навіть в Одесі за орендовану «одиничку» цілком реально розщедритися на 12 000-15 000 грн. в місяць, а за «двушку» викласти до 18 000-20 000 грн.
У Харкові однокімнатну квартиру з пристойним ремонтом можна знайти за ціною від 1500-1700 грн. А за 2500 грн. неважко зняти житло з «повним фаршем». За двокімнатні квартири у Харкові теж багато не просять - 1700-3000 грн. Дніпропетровськ трохи дорожче: оренда «одинички» стане від 1400-1500 грн. в місяць, «двушки» - від 1800 грн. Зрозуміло, якщо потрібна люксова квартира, ставки будуть практично столичними - Дніпропетровськ перебралися багато небідних сім'ї з Донбасу. Місто на Дніпрі стає новою діловою столицею сходу України.

Львів влітку 2014 року теж нагадує курортне місто: багато туристів, мало вільного житла. Хоча ставки оренди у Львові поки що не дуже «кусаються». Вартість оренди однокімнатних квартир там коливається від 1600-1800 і до 5000 грн. в місяць, двокімнатних - від 2200 грн. до 18 000 грн.

В містах, які знаходяться в зоні проведення антитерористичної операції ставки просто смішні - аби «відбити» квартплату. Наприклад, у Донецьку господарі однокімнатних квартир готові пустити до себе мешканців за 600 грн. в місяць, двокімнатних - за 800 грн. Але у кого є потреба там знімати?

Домовляємося правильно

Озираючись на зростаючий попит, орендодавці наполегливо намагаються диктувати клієнтам свої умови. Тому торгуватися буде складно, але вибити привабливі умови цілком реально. Найбільш вагомі аргументи - добромисність, охайність орендаря (саме тому господарі квартир люблять молоді сім'ї без дітей, а не студентів-раздолбаєв) і його платоспроможність. «Доцільно укладати договір оренди на 1 рік (і вносити передоплату мінімум за 2-3 міс. - ред.). Це дозволить без проблем отримати дисконт у розмірі 10% від початкової суми», - рекомендує керуючий партнер компанії KievStandard Олег Перегінець.

Природно, договір в якості орендодавця повинен укладати сам власник житла. Якщо є співвласниками - їх підписи також необхідні. Ну і, звичайно, при наявності співвласників неодмінно потрібно вказати, хто саме приймає платежі. Терміни платежів також повинні бути прописані в договорі.

До тексту договору потрібно поставитися з максимальною серйозністю. Ключове завдання - розписати всі права та зобов'язання сторін, щоб підстрахуватися від несумлінності господаря житла. Наприклад, якщо не згадати, що протягом усього строку оренди лізингоодержувач має виключне право на проживання в квартирі, хитромудрий орендодавець цілком може підселити до нього інших мешканців.

«Також обов'язково уточнити, за яких умов і з якою частотою може коригуватися ціна оренди, так як в цьому пункті найчастіше ховається загроза обману», - уточнює експерт з нерухомості, головний редактор порталу 100realty.ua Захар Федорак. Зокрема, важливо зафіксувати плату за житло на весь строк дії договору, а також наполягти на тому, щоб щомісячна рента обчислювалася в гривні, а не у валюті. В іншому випадку вартість буде змінюватися щодня, слідом за курсом гривні.

Ще одне делікатне пункт - оплата комунальних послуг. Раніше, коли тарифи на водо - і електропостачання були стабільними, орендарі мирилися з тим, що доводилося платити зі своєї кишені. Головною справою було спочатку обумовити суму. Зараз же, в умовах подорожчання комунальних послуг, тотального відключення гарячої води і прийдешніх перебоїв з опаленням, вигідніше перекласти платіжки на плечі господаря житла. Або платити виключно за фактом використаної води, електрики і тепла.

Джерело: dengi.ua

Як змінилися ціни на ринку оренди житла в Україні?