Кагаловський намагається в суді Лондона відсудити у Альтмана телеканал ТВі
У суді Лондона 7 червня 2013 р., пройшло друге засідання у справі законності зміни власника українського телеканалу ТВі. Колишній власник ТВі Костянтин Кагаловський намагається відсудити у свого партнера Олександра Альтмана медіаактив, яким той з незаконно заволодів, пише "Дело".
Нагадаємо, зміна власника і керівництва телеканалу сталася 23 квітня 2013 р. До цього власником ТВі ("Телерадіосвіт") було ТОВ "Медіа Інфо", 99% статутного капіталу якого належало іноземній компанії Wilcox Ventures LTD Кагаловського. Після цього Альтман нібито отримав у рахунок боргу довіреність на управління корпоративними правами в "Медіа Інфо" і перевів 95% акцій компанії на свою фірму Balmore Invest Limited, залишивши Кагаловському тільки 5%. Сам же Кагаловський запевняє, що довіреність фальшива.
З кінця травня власником "Телерадіосвіта" є компанія "Фінанс Груп", нібито підконтрольна Альтману.
Як правило, долю своїх активів бізнесмени вирішують тихо. Коли ж виникає публічний конфлікт, то причини зазвичай треба шукати в минулому. У даному випадку, схоже, скандальна зміна власника ТВі нерозривно пов'язана з історією створення телеканалу.
ТВі був заснований в 2008 р. двома опальними російськими бізнесменами - колишнім власником групи "Міст" і телеканалу НТВ Володимиром Гусинським і колишнім топ-менеджером нафтової компанії "ЮКОС" Костянтином Кагаловським в рівних частках: 50% на 50%. Однак через рік у Гусинського залишився тільки 1%, а інше було відібрано традиційним методом - тихим розведенням його частки.
Гусинський вирішив відстоювати в суді своє право на матеріальну компенсацію у розмірі 28,5 млн дол. за незаконне привласнення 50%-ної частини власності в ТВі плюс компенсацію за моральну шкоду. Влітку минулого року Вищий суд штату Нью-Йорк виніс рішення на його користь. У рішенні суду (є в розпорядженні видання) докладно описані методи роботи Кагаловського, які важливо знати, щоб розуміти його поведінку сьогодні.
З моменту створення каналу Гусинський і Кагаловський фінансували ТВі, щомісяця переводячи від 250 тис. до 1 млн дол. До вересня 2009 р. внесок Гусинського склав 12,05 млн дол., а Кагаловського - 11,59 млн (згідно з матеріалами суду). До цього часу ТВі піднявся в рейтингу українських телеканалів з 47 на 14 місце, збільшивши свою частку на ринку в десятки разів. Швидше за все, бачачи перспективу зростання рейтингу українського телеканалу, а також після заяв Гусинського про бажання повернутися до Росії, Кагаловський вирішив реорганізувати структуру власності ТВі, перевівши його в Beta Trust.
В результаті серії транзакцій з 22 по 24 вересня 2009 р. 99% ТВі стало належати компаніям Aspida і Seragill, які в свою чергу належать компанії Кагаловського Beta Trust. "Розмиття" частки Гусинського обійшлося Кагаловського в 68 тис. дол., а щоб ввести партнера в оману всі ці події супроводжувалися дружніми листами, в яких Кагаловський висловлював важливість співпраці з Гусинським.
У той же час, 25 вересня 2009 р. Гусинський перевів на ТВі чергову суму грошей у розмірі 850 тис. дол., а 11 листопада керуючий партнерської компанії звернувся до Гусинському за додатковою сумою в 250 тис. дол. на функціонування ТВі. Через шість днів люди Кагаловського попросили ще 2,1 млн дол. "для покриття різних витрат телеканалу на період до 2010 р. "Таким чином Гусинський заплатив протягом двох місяців 3,2 млн дол., хоча фактично вже не мав ніякого відношення до ТВі.
Кагаловський цю ситуацію прокоментував так: "Життя скоригувало його (Гусинського) амбіції, і його частка в телеканалі зменшилася з 50% у відповідності з чинним законодавством, до 1%".
Ситуація 2009 р. нагадує квітневі події з ТВі в цьому році.
У взаєминах російських бізнесменів є ще й політична складова. Всі ці роки їх об'єднувала опозиційність до Президента Росії Володимиру Путіну. Однак у Володимира Гусинського заграла ностальгія по Росії і він в черговому інтерв'ю висловив побажання повернутися до Москви. Такий реверанс у бік Кремля дуже не сподобався Кагаловському. Керуючий медіаактивами Гусинського Ігор Малашенко заявив, що причина розладу між Кагаловським і Гусинським лежить саме в цій площині. "Перспектива повернення до Росії одного з акціонерів з репутацією опозиціонера для іншого виявилася неприйнятною", - сказав він.
Ностальгія по Росії, схоже, з'явилася і в діях Кагаловського. За словами Альтмана, Кагаловський останнім часом хотів повернутися до Росії і вже зв'язувався з Путіним через "відомого російського політолога та свого хрещеного батька" Михайла Леонтьєва, але Путін тоді відмовив.
Альтман також підтверджує, що Кагаловський намагався продати канал саме Медведчуку, щоб той поклопотався за нього перед Путіним. Як відомо, Медведчук є кумом президента РФ і підтримує з ним теплі стосунки.
В історії з телеканалом поки залишаються неясними мотиви і роль Олександра Альтмана. І головне, не зрозуміло, чи діяв Альтман, який спочатку конфлікту називав себе лише інвестором каналу, у своїх інтересах або ж в інтересах третьої сторони.
Цією третьою стороною може бути Гусинський, який у такий спосіб намагається повернути собі ТВі. Правда, на руках у Гусинського рішення американського суду. Кагаловський подав апеляцію, проте, шанс, що апеляційна інстанція буде трактувати факти справи інакше, ніж Верховний суд штату Нью-Йорк, що розбирався в справі 3 роки, відверто кажучи, невеликий. А це означає, що рано чи пізно рішення суду буде імплементовано і Гусинський поверне собі канал плюс компенсацію за збиток.
Врятувати Кагаловського від виплати майже трьох десятків мільйонів доларів може лише диво. Наприклад, остаточне заплутування питання про те, у чиїй власності перебуває зараз ТВі і яка його реальна вартість. Чи не це зараз відбувається з каналом?
Версія про змову Кагаловського з Альтманом відповідає на багато питань. Тим, хто детально розбирався в історії, відразу впало в око те, що "рейдер" Альтман фактично повторював схему, за якою Кагаловський розмив частку Гусинського. Знати такі тонкощі можна тільки зсередини, контролюючи всі процеси. Альтман їх знати не міг. Гусинський про що, але не про все, дізнався лише в ході суду. Цю схему досконально міг знати тільки її автор - Кагаловський.
У будь-якому випадку, тепер для американського суду Кагаловський потерпілий. Затягування судових розглядів між Альтманом і Кагаловським дуже вигідно останньому, бо у свою чергу відсуває на невизначений термін необхідність виплачувати збиток Гусинському. Якщо працювати спільно, то затягнути суди можна взагалі до кінця життя і тоді Гусинський взагалі ніколи не отримає ні каналу, ні грошей.