Кабмін розробив порядок блокування сайтів
Кабінет Міністрів України розробив проект постанови, який визначає порядок блокування доступу абонентів мережі Інтернет до інформаційних ресурсів, які містять "екстремістські матеріали". Про це повідомляє "Комерсант-Україна".
Кабмин розробив проект постанови, який встановлює порядок розгляду питань про обмеження доступу до інтернет-ресурсів. Цей порядок необхідний для практичного застосування нових норм закону "Про телекомунікації", прийнятих Верховною Радою 16 січня. Документ вже направлений на узгодження в профільні відомства. Коли він буде затверджений, поки невідомо.
Документ, зокрема, визначає, що блокування доступу до ресурсу здійснюється тільки після висновків експертної комісії про наявність на сайті заборонених матеріалів або листа з Укрдержреєстру, у якому зазначається відсутність реєстрації сайту як інформагентства. Ініціювати перевірку експертів або Укрдержреєстру можливо за заявою будь-якої фізичної або юридичної особи. Експертна комісія повинна створюватися з кандидатур, запропонованих Службою безпеки України, Міністерством внутрішніх справ, Держслужбою фінансового моніторингу та Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку. Нацкомісія, що здійснює держрегулювання у сфері зв'язку та інформатизації в цьому процесі участі не братиме. НКРЗІ зможе відмовити експертній групі у блокуванні сайту, тільки якщо процедура не буде дотримана.
Перелік забороненої, на думку представників Кабміну, інформації складається з 15 пунктів. Серед них: інформація екстремістського характеру, наклеп, інформація, що порушує авторські права, конфіденційна інформація про фізичних осіб (у т.ч. працівників правоохоронних органів та суддів). Крім того, у список увійшла інсайдерська інформація, інформація з обмеженим доступом, що міститься в комп'ютерних мережах або на носіях інформація, що зберігається в автоматизованих базах даних, та інформація, яка носить образливий характер і демонструє неповагу до судді.
Відновити доступ до інтернет-ресурсу можна буде тільки за рішенням суду або ж після отримання висновку експерта або представника Укрдержреєстру про усунення причин блокування. Для отримання висновку експерта досить буде видалити інформацію, а для виведення Укрдержреєстру потрібно або отримання свідоцтва реєстрації, або зупинка інформаційної діяльності на заблокованому ресурсі.
Керуючий партнер юридичної компанії Jurimex Юрій Крайняк вважає, що, з огляду на розмитість терміна "інформаційне агентство", таким можна вважати навіть сторінку в соціальних мережах. Разом з тим, за його оцінкою, цей проект постанови містить цілий ряд правових колізій. Так, не визначено поняття "ресурсу в мережі Інтернет", який буде блокуватися; перелік інформації, за якою приймаються висновку, занадто широкий, а по ряду випадків порушення можуть встановлюватися тільки судом.
"Експертна комісія повинна складатися з тих осіб, чиї повноваження встановлені законом, а не постановою Кабміну. Ніхто з представників структур, що визначають експертів, таких повноважень не має", - вважає Крайняк.
На його думку, оскаржити рішення експертів в суді буде майже неможливо, оскільки перевірка правильності рішень може звестися лише до перевірки дотримання процедури їх ухвалення, а не їх суті.
Голова правління Інтернет Асоціації України Тетяна Попова вважає, що і з технічної точки зору цей проект постанови є некоректним, оскільки ефективно заблокувати ресурс може тільки особа, що володіє фізичним доступом до сервера, на якому розміщений ресурс. За її словами, вимоги, які вводяться цим документом до інформації на інформаційних ресурсах, є абсурдними, не можуть бути однозначно трактовані та фактично запроваджують цензуру в мережі.