Кабінет міністрів України пропонує Верховній Раді України врегулювати надання житлово-комунальних послуг.
Кабінет міністрів України пропонує Верховній Раді України врегулювати надання житлово-комунальних послуг. Про це йдеться в урядовому законопроекті № 4563а "Про житлово-комунальні послуги", текст якого розміщений на сайті парламенту.
Законопроект пропонує уточнити перелік житлово-комунальних послуг та затвердити нову класифікацію житлово-комунальних послуг в залежності від функціонального призначення та за порядком встановлення цін/тарифів.
Зокрема, пропонується затвердити наступний перелік:
- централізоване питне водопостачання;
- централізоване водовідведення;
- гаряче водопостачання;
- газопостачання;
- енергопостачання;
- постачання теплової енергії (теплопостачання);
- поводження з побутовими відходами.
Також проект закону пропонує уточнити перелік суб'єктів відносин у сфері комунальних послуг та визначити основні права і обов'язки споживачів та виконавців житлово-комунальних послуг.
Також у документі визначаються особливості укладання договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком та встановлюються вимоги до діяльності управителя, його повноваження та відповідальність.
Законопроект передбачає відмову від державного регулювання тарифів на послугу з управління багатоквартирним будинком, визначення складових ціни з управління багатоквартирним будинком.
"Порядки (методики) формування цін/тарифів на комунальні послуги затверджуються Кабінетом міністрів України, крім установлених законом випадків. Ціни на послуги з управління багатоквартирним будинком є вільними, формуються суб'єктами господарювання самостійно і встановлюються за домовленістю сторін", - йдеться в документі.
Спори щодо встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги пропонується вирішувати в судовому порядку.
Законопроект прописує особливості надання послу з постачання природного газу та електроенергії.
Крім того, документом встановлюється, що точкою обліку комунальної послуги (крім послуг з газопостачання та електропостачання) в багатоквартирному будинку є засіб обліку вузла комерційного обліку будинку (секції), а в разі відсутності вузла комерційного обліку - інженерний ввід мережі тепло-, водопостачання, водовідведення у будинок.
Також законопроект врегульовує розподіл між споживачами додатної або від'ємної різниці між об'ємами питної та/або гарячої води, що визначені за допомогою вузлів комерційного обліку і засобів обліку в житлових та нежитлових приміщеннях.
"Фінансування робіт із встановлення у багатоквартирних будинках вузлів комерційного обліку, їх технічного обслуговування, періодичної повірки та ремонту засобів вимірювальної техніки здійснюється за рахунок коштів суб'єктів господарювання, яким належать на підставі права власності або іншого речового права системи централізованого теплопостачання, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення", - йдеться у законопроекті.
Передбачається, що цей закон набирає чинності з 1 січня 2015 р.
На думку авторів законопроекту, реалізація даного закон сприятиме демонополізації та дерегуляції конкурентних ринків у сфері житлово-комунальних послуг та розвитку цих ринків, виходу на них нових учасників, підвищенню якості житлово-комунальних послуг, забезпеченню можливості контролю за їх наданням.