Кабмін планує збільшити в 2012 р. витрати на інфраструктурні та інвестиційні проекти до 5% ВВП
Витрати на інфраструктурні та інвестиційні проекти на 2012 рік будуть підвищені до 5% ВВП, йдеться в проекті держпрограми економічного і соціального розвитку України, повідомляє видання "Комерсант-Україна".
Перший віце-прем'єр і глава Міністерства економічного розвитку і торгівлі Андрій Клюєв пообіцяв врахувати думку експертів при доопрацюванні документа перед його подачею у вересні для схвалення Кабміном. Програма складена виходячи з росту реального ВВП на 6,5%. Такий же показник закладений в основних напрямках бюджетної політики на наступний рік. З них 0,8% зростання ВВП буде забезпечено підготовкою до Євро-2012.
Якщо урядові прогнози на 2011-2012 роки збудуться (а в поточному році очікується зростання ВВП на 4,7%), то до кінця наступного року економіка досягне 98,9% від докризового рівня.
За розрахунками Міністерства економічного розвитку і торгівлі, доходи зведеного держбюджету зростуть на 15,2% (до 434,9 млрд грн) в умовах зниження ставки податку на прибуток з 23% до 21%.
На бюджетну підтримку на суму понад 1 млрд грн можуть розраховувати транспортна інфраструктура (15 млрд грн), вугільна галузь (6,9 млрд грн), аграрний сектор (4,66 млрд грн), енергозбереження в секторі ЖКГ (2,3 млрд грн) , будівництво (1,6 млрд грн) і авіабудування (1,5 млрд грн).
Директор Інституту економіки та прогнозування НАНУ Валерій Геєць вважає основною перевагою програми орієнтацію на капітальні інвестиції. "Нам пообіцяли, що сума цих інвестицій складе близько 5% ВВП, це нормальна європейська практика. І хоча для України ця цифра повинна бути вища, повернення бюджету до фінансування інфраструктурних проектів - безумовний плюс", - пояснив він. Іншою перевагою програми Геєць назвав використання механізму державно-приватного партнерства.
Експерти називають завищеними прогнози бюджетних витрат. "В умовах, коли МВФ знижує прогнози зростання ВВП для країн, що є нашими основними торговими партнерами, краще розраховувати на більш реалістичну оцінку збільшення ВВП України. Крім того, бентежать заплановані темпи зростання соціальних витрат - вони можуть привести до різкого прискорення споживчих цін", - визнає Валерій Геєць. За оцінкою економіста ІК "Ренесанс Капітал Україна" Анастасії Головач, шансів на те, що подібні норми будуть включені в проект держбюджету на 2012 рік, невеликі. "Високе зростання бюджетних витрат можливий лише у випадку дуже сприятливої зовнішньої кон'юнктури, прогнозувати яку поки складно. Швидше за все при перенесенні цих норм в проект бюджету вони будуть обговорюватися з МВФ, тому цифри можуть істотно відрізнятися", - відзначає вона.