Кабінет міністрів України підготував законопроект про внесення змін до Земельного кодексу, якими пропонується забирати у Національної та галузевих академій наук права на користування земельними ділянками шляхом "добровільної відмови" і "вилучення за рішенням уряду". На думку експертів, ухвалення цих змін узаконить вже апробовану схему захоплення земельних ділянок і виведення їх з державної власності, пише у своєму блоці лідер Громадського руху "Український вибір" Віктор Медведчук.
Проект закону "Про внесення змін до Земельного кодексу України щодо припинення права користування земельними ділянками підприємств, установ та організацій, що перебувають у віданні НАНУ або галузевих академій наук", був схвалений Кабміном 15 вересня 2013 р.
"Безумовно, за 22 роки української незалежності в науковій сфері зруйновано багато. Але не все. Залишилося майно Академії, у тому числі чималі земельні ділянки", - зазначає Медведчук.
"На початок нинішнього року в користуванні 189 установ, організацій та підприємств Національної академії наук знаходяться 420 земельних ділянок загальною площею понад 148 тис. га, - розповідає помічник Бориса Патона Сергій Демченко. - Право постійного користування оформлено на 319 земельних ділянок загальною площею понад 101 тис. га. Інші перебувають на різних стадіях оформлення. Крім того, що процес цей тривалий і дорогий, у багатьох випадках ми стикаємося з умисним затягуванням прийняття рішень про видачу актів на землю. Сьогодні над керівниками деяких наукових установ нависла кримінальна відповідальність. Так як акту на землю ще немає, а землекористування вже ведеться".
Загальна площа земель Національної академії наук - близько 177 тис. га. З них 172 тис. га - землі природно-заповідного фонду. Сама НАНУ від підготовки законопроекту була усунена. Судячи з усього, Президент Віктор Янукович проігнорував критичний лист Президента НАНУ Бориса Патона, в якому говорилося, що запропоновані зміни в Земельний кодекс "дозволять узаконити незаконне захоплення земель Академії наук і звільнити винних у їх розбазарюванні від кримінальної відповідальності", зазначає лідер "Українського вибору".
"Зрозуміло, що мова йде не лише про земельні ділянки, але і про те, що на них знаходиться. Наприклад, під цю "лавочку" можна ліквідувати практично будь-академічна установа", - пояснює політик.
При цьому кількість співробітників НАНУ продовжує стрімко зменшуватися. У 1991 р. їх було близько 89 тис., на кінець 2012 р. - менше 42 тис. При цьому на утримання НАНУ і науки в цілому гроші практично не виділяються, зазначає Медведчук.
Голова комітету Верховної Ради з питань науки і освіти Лілія Гриневич під час засідання профспілки працівників НАН України від 11 квітня 2013 р. заявила: "Не можна знайти аргументованого пояснення, чому видатки державного бюджету на науково-технічну сферу в 2012 р. становили 0,29% ВВП, тоді як у найбільш кризовий 2009 р. цей показник становив 0,45% ВВП. І чому в бюджеті на 2013 рік на науку буде витрачено на 47 млн грн менше, ніж у 2012 р.".
Як зазначає, Медведчук, ніколи ще за всю історію незалежної України бюджетні витрати на наукові дослідження та розробки не досягали передбачених законом 1,7% ВВП.
"Захоплення земель НАНУ вже активно йде. Тепер уряд вирішив його остаточно узаконити і оформити. Влада України в її нинішньому прагненні перетворити відсталу країну на аграрно-сировинну окраїну Європи наука не потрібна", - підсумував політик.