К.Ештон: ЄС відхилила пропозицію Ірану відвідати ядерні об'єкти країни
Євросоюз відхилив нещодавню пропозицію іранської влади відвідати ядерні об'єкта Ісламської Республіки. З такою заявою виступила сьогодні єврокомісар у закордонних справах Кетрін Ештон. На думку К.Ештон, європейські політики не повинні займатися оглядом об'єктів подібного характеру, оскільки дана прерогатива відводиться інспекторам Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ). У зв'язку з цим, єврокомісар висловила надію на те, що Тегеран допустить співробітників МАГАТЕ до ядерних об'єктів країни з тим, щоб міжнародні спостерігачі продовжили свою роботу, передає РБК з посиланням на Associated Press.
Між тим, свій коментар на подібний візит кількома днями раніше дав Держдепартамент США, який назвав відвідування іранських ядерних об'єктів "чарівним турне, оповитим таємницею". Так, прес-секретар відомства Пилип Кроулі зазначив, що пропозиція Тегерана не замінить повноцінної співпраці країни з МАГАТЕ, так як і після відвідин реакторів неможливо буде довести мирний характер іранської ядерної програми.
Раніше представник Ірану при МАГАТЕ Алі Ашгар Солтані повідомив, що інспектори агентства зможуть відвідати центр зі збагачення урану в г.Натанце і реактор на важкій воді в г.Араке. Відвідати іранські ядерні об'єкти запрошені делегати від Росії, Китаю та Європейського союзу. Візит інспекторів може відбутися 15 і 16 січня 2011 р.
7 грудня 2010 р. у Женеві (Швейцарія) завершилися переговори щодо іранської ядерної програми. Наступний раунд обговорення іранського досьє, як очікується, відбудеться на початку 2011 р. у Стамбулі (Туреччина). Раніше іранські власті запропонували провести наступний раунд переговорів з "шісткою" міжнародних посередників (Росія, США, Китай, Великобританія, Франція і Німеччина) у присутності журналістів. За заявою Тегерана, Ісламська Республіка готова до того, щоб в ході наміченого на січень 2011 р. засідання всі переговори між сторонами могли фіксувати представники преси.
17 травня 2010 р. Тегеран погодився на пропозицію турецьких і бразильських посередників, за яким близько 1,2 т низькозбагаченого іранського урану буде вивезено до Туреччини з метою обміну на 120 кг 20-процентного урану. Іран пригрозив, що угода не буде ратифікована, якщо в Раді Безпеки ООН домовляться про введення санкцій.
9 червня 2010 р. РБ ООН проголосував за ухвалення нової резолюції санкцій відносно Ісламської Республіки. Відповідно до четвертої резолюцією, яку підтримали, в тому числі, Росія і Китай, посилюється ембарго проти Тегерана на торгівлю зброєю і розширюється список іранських організацій, підлягають санкціям. Ірану забороняється закуповувати важкі озброєння, такі, як ударні вертольоти чи ракети. Резолюція закликає вживати заходів проти іранських банків за кордоном, які підозрюються у причетності до ядерної або ракетної програм Тегерана. Крім того, в "чорний список" заносяться три підприємства, підконтрольні національним судноплавними лініями Ісламської Республіки (Islamic Republic of Iran Shipping Lines), плюс ще 15 компаній, що належать могутньому Корпусу вартових ісламської революції. Нова резолюція також закликає до введення режиму огляду іранських морських суден, подібного тому, який діє відносно КНДР.