Витрати російських виробників майже зрівнялися з американськими
Витрати вітчизняних виробників майже зрівнялися з американськими. Низькі виробничі витрати були основною конкурентною перевагою Росії ще десять років тому. Тепер не так - зростання реальних зарплат і витрат на енергію не дозволяє більше вітчизняним компаніям виробляти товари дешевше, ніж у США, підрахували в Boston Consulting Group.
Десятиліттями було прийнято вважати, що країни Латинської Америки, Східної Європи і більшої частини Азії мають переваги в конкурентній боротьбі з виробниками з США, Західної Європи і Японії з-за низьких витрат на виробництво. "Але звичні уявлення про країнах з високими і низькими виробничими витратами застаріли", - стверджує один з авторів дослідження, старший партнер BCG Гарольд Л. Сіркін.
Бразилія більше не рай для промисловців, які прагнуть заощадити на виробничих витратах, а виробити товар в Китаї тепер дорожче, ніж в Мексиці. Хоча Лондон залишається одним з найдорожчих у світі міст для проживання, Великобританія може похвалитися одними з найнижчих витрат в Західній Європі. А витрати на виробництво аналогічних товарів у Росії та більшості країн Східної Європи майже порівнялися з американськими.
У світі зароджуються чотири нові групи країн з порівнянною динамікою витрат - "нові зірки", "тримаються на плаву", "відчувають тиск" "аутсайдери". До перших BCG відносять США і Мексики - ці країни покращують свою конкурентоспроможність за рахунок скромних темпів зростання витрат на оплату праці, підвищення енергоефективності та стабільності обмінних курсів валют.
На протилежному полюсі - країни Старого Світу - Франція, Італія, Швеція, Бельгія, Швейцарія, а також Австралія. Тут витрати традиційно високі, і за останні роки там нічого не зробили для того, щоб переламати ситуацію. Трохи краща ситуація в країнах, які "відчувають тиск" (це країни БРІК, за винятком Індії), а також у Чехії та Польщі.
Причин, за якими країни втрачають конкурентоспроможність, чотири: зростання зарплат, зміцнення місцевої валюти, зниження продуктивності праці і додаткові витрати на енергію. На них тиснуть вторинні фактори, пов'язані з інвестклімату і корупцією. Їх сукупність призвела до того, що, наприклад, в Росії середні витрати в 2014 році всього на 1% нижче, ніж у США, хоча ще десять років тому були нижче на 13%, підрахували в BCG.
Російські виробники більше всього страждають через зростання реальних заробітних плат. Десять років тому середня вартість трудочаса в країні становила $6,76, в США - $17,54. З тих пір з поправкою на різницю у продуктивності праці витрати на робочу силу в Росії потроїлися, дійшовши до $21,9, а американські робітники отримують майже стільки ж - $22,32, йдеться в дослідженні.
Росія вже порівнянна по виробничим витратам з країнами Східної Європи, а іноді і перевершує їх, підтверджує директор з GR великого міжнародного автовиробника, має завод в Росії. Зарплата кваліфікованого робітника в Росії - приблизно 1000 євро на місяць проти 800 євро на аналогічному виробництві в Чехії, розповів він РБК.
Проблемним став і фактор витрат на енергію. Втрата Росією конкурентної переваги за цим показником могла б здатися дивною, враховуючи, що вітчизняні споживачі купують газ приблизно на 30% менше, ніж компанії в США. Але технологічна революція у видобутку сланцевого газу в Америці призвела до того, що різниця у витратах на енергоносії в двох країнах не настільки значуща, як раніше.