З півмільярдного контракту на поставку БТР в Ірак більше чверті коштів пішли на виплату комісійних посередникам, повідомляє видання "Дзеркало тижня. Україна".
Як стало відомо, судом Сан-Антоніо (Західний Техас, США) винесено вирок по виплаті техаському бізнесменові Говарду Лоурі 61 млн 750 тис. дол. від українсько-американських брокерів, які вирішили не виплачувати йому комісійні за участь в угоді з Іраком щодо постачання озброєнь.
Стенограма судового засідання свідчить, що комісійні платежі для українських, іракських і американських посередників і учасників становлять майже 120 млн дол. при загальній сумі угоди 560 млн дол.
"У ході слухань було наголошено, що під час переговорів з компанією "Прогрес" іракська влада зажадала відкат у вигляді восьми відсотків від загальної суми угоди, і за посередництва американських учасників така домовленість з компанією була досягнута. При цьому і українська сторона про свої інтереси не забула. Вже після першого авансового платежу з боку Іраку - 112 млн дол. - на офшорні рахунки українських учасників угоди вирушило близько 12 млн дол. комісійних", - пише газета.
Аналіз стенограми і рішення американського суду свідчить про те, що в ході процесу була повністю розкрита схема здійснення посередницьких операцій із застосуванням великої кількості офшорних компаній.
Адвокат американського позивача на суді прямо заявив, що офшори використовувалися для передачі хабарів українським чиновникам. Ймовірно, саме тому в ході суду особистості справжніх власників цих структур не називалися. У залі засідань було зазначено, що ця інформація "вкрай чутлива" для української сторони.
Крім того, за даними газети, повертати іракській стороні аванс у разі невиконання взятих українським Міністерством оборони зобов'язань з постачання БТР буде неіснуюча компанія.
Зокрема, як повідомляє видання, для відновлення зірваного контракту на поставку БТР в Ірак керівник підприємства Міноборони "Укрспецекспорт" Дмитро Перегудов відправився в Багдад з листом, що містить урядові гарантії виконання угоди. Однак з листа випливає, що повертати іракській стороні аванс у разі невиконання взятих Україною зобов'язань буде неіснуюча компанія.
Читайте також: "Укрспецекспорт" має намір підписати з Кувейтом контракт на поставку бронетранспортерів", - Перегудов
За даними джерела газети в Міністерстві оборони, в листі, підписаному главою Кабміну Миколою Азаровим, говориться: частина отриманого українською стороною в ході виконання контракту авансового платежу в разі порушення домовленостей українською стороною буде відшкодована компанією "Прогрес" - уповноваженим державою посередником на експорт продукції військового призначення.
"Ймовірно, підписуючи цей документ, Азаров був не в курсі того, що своїм наказом №139 від 30 грудня 2010 р. Дмитро Саламатін, бувши керівником "Укрспецекспорту", вже оголосив про ліквідацію компанії "Прогрес"", - зазначає видання.
Відзначимо, що Дмитро Саламатін прийняв рішення про ліквідацію "Прогресу" під час реалізації багатомільйонних контрактів на постачання озброєнь в зарубіжні країни. Саме в цей період в українських спецекспортерів почалися проблеми з реалізацією зовнішньоекономічних контрактів, пише газета.
Нагадаємо, раніше надзвичайний і повноважний посол Республіки Ірак в Україні Шорш Халід Саід заявив, що проблемні питання з постачань БТР-4 врегульовані.