Спікер Верховної Ради України Володимир Рибак оголосив про закриття другої сесії парламенту VII скликання. Депутати підуть на канікули до 3 вересня, коли почнеться третя сесія (осіння).
Спікер Верховної Ради України Володимир Рибак оголосив про закриття другої сесії парламенту VII скликання. Депутати підуть на канікули до 3 вересня, коли почнеться третя сесія (осіння).
Рибак заявив, що друга сесія парламенту "пройшла на високому рівні політичної напруги, рівень ефективності роботи парламенту не можна назвати високим. "За 43 пленарних дні, визначених календарним планом, проведено 46 пленарних засідань, з яких 19 було витрачено на блокування трибуни. Всього до порядку денного було внесено 814 питань та 69 - включено до порядку денного додатково. Під час другої сесії були прийняті 320 законів і постанов, 82 з них в цілому, 28 - в першому читанні, 215 - відправлено на доопрацювання, а 98 - відкликано та повернуто суб'єктом законодавчої ініціативи. Було прийнято 10 законів за евроинеграции. Розглянуто 13 законів, поданих Президентом, 70 - Кабінетом міністрів і 242 - народними депутатами. Підписано і введено в дію 39 законів", - сказав Рибак.
Друга сесія ВР була довгою, але все ж вийшла коротшою, ніж планувалося. Стартувала вона з величезним скрипом, а закрилася швидким прийняттям низки найважливіших законів і... пиятикою прямо в сесійній залі.
Весняна сесія повинна була початися 5 лютого, але в підсумку депутати приступили до роботи лише 22 лютого. Опозиція блокувала роботу парламенту, вимагаючи особистого голосування депутатів. Головним ініціатором акції був "Удар". Команда Віталія Кличка чергувала в парламенті днями і ночами, згодом до них приєдналися депутати з "Батьківщини" та "Свободи". Згідно українському законодавству, якби парламент не запрацював до 6 березня, то вже на наступний день Президент Віктор Янукович отримав би право достроково припинити повноваження Ради. При цьому і опозиціонери, і регіонали заявляли, що готові до дострокових виборів у парламент. А опозиція бравувала, що якраз і добивається перевиборів.
Але декларації - це одне, а дії - зовсім інше, якщо йдеться про опозицію. В результаті довгих переговорів опозиціонери погодилися на пропозицію регіоналів про прийняття змін до регламенту, згідно з яким у разі виявлення фактів неперсонального голосування буде проводитися переголосування, а картка, яка незаконно проголосувала, буде вилучатися. Раду розблокували 22 лютого і відразу ж затвердили зміни до регламенту. Через чотири місяці можна тільки єхидно посміхатися з приводу ефективності прийнятих змін. За цей час на фото був зафіксований не один десяток випадків "кнопкодавства" з боку депутатів, як від влади, так і від опозиції (набагато менше). Зауважте, жодна картка не була вилучена.
А ще друга сесія парламенту VII скликання стала воістину історичною - на ній вперше партією влади була випробувана тактика виїзних засідань. Нововведення вигадали регіонали у відповідь на чергове блокування опозицією сесійної зали. Все було зроблено просто - зібрані заяви про проведення засідання, спікер не міг не задовольнити волю депутатів і зібрав фракції ПР і КПУ, а також частина позафракційних в залі на вулиці Банковій. Було оголошено, що там знаходиться парламентська більшість, яка є правомочною приймати закони. В результаті наприймали близько десяти законів, голоси "рахувалися" через 5 секунд після голосування, все йшло швидко і гладко.
Саме так хотіли працювати в ПР. Був створений небезпечний прецедент. Не секрет, що ПР хотіла провести ще одне таке засідання, коли в кінці сесії стало зрозуміло, що парламент не справляється з потоком законопроектів, багато часу згаяно на безглузді сварки, а євроінтеграційні проекти законів лежать в пилу. Саме в цей момент опозиція прийняла чи не єдине правильне рішення за всю сесію, коли відмовилася відповідати на провокації регіоналів і вирішила не блокувати Раду. Тому більше виїзних засідань не було, але не факт, що їх не буде в майбутньому, коли "припече".
Верховна Рада не може жити без скандалів. Чим більше часу депутати працюють, тим більше скандалів з'являється. Ні, на відміну від першої сесії, не бійками відзначився парламент навесні, хоч без них не обійшлося. Весна ознаменувалася "тушководством", чварами в "Батьківщині", "Тітушками", бурчанням над виборами та іншими принадами парламентських буднів. "Рада увійшла в стан повного божевілля. Не викликає ніяких почуттів, крім огиди і люті", - влучно зауважив депутат від "Батьківщини" Андрій Шевченко. Десь так і сприймає народ депутатську діяльність.
Під час другої сесії Арсеній Яценюк і "Батьківщина" розгубили левову частку рейтингу, опинившись замішаними в низці скандалів. В добавку до Табалових ряди фракції покинули шість депутатів. Всі вони пояснили свій демарш безглуздою політикою Яценюка. Ще одного депутата Василя Кравчука - фракція виключила за голосування в унісон з ПР. "Тушки, тушки", - заявляє Яценюк. Але от політологи вказують на помилки керівництва "Батьківщини". Фракція декларує високі наміри, хоче скасувати пенсійну реформу, призначити вибори в проблемних округах і в Києві, але коли приходить час голосування, сама опозиція і вбиває свої ініціативи. Вона не хоче брати на себе відповідальність, віддаючи перевагу критиці. Логічно, що багатьом це не подобається. Ще одним фактором тут є авторитаризм Яценюка. Дійшло до того, що фракція влаштувала публічний "процес" над Анатолієм Гриценком, який вступив в конфлікт з Яценюком.
А поки "Батьківщина" втрачає, "Удар" знаходить. Фракція особливо не світиться в скандалах, не робить гучних заяв і позиціонує себе такою собі ліберальною альтернативою "Батьківщині" і "Свободі". Згідно з соцопитуваннями, рейтинг Кличка вже вище, ніж у Яценюка.
Взагалі дуже цікаво простежити, як один скандал у Раді накочується на інший. Не встигли забути блокаду в лютому, як почалася скандальна метушня з виборами в Києві, протестами проти "відмови" Ради призначити їх. Тільки вщух цей скандал, як з'явилася тема фашизму в Україні і необхідність ПР "захистити" Україну від фашистів. Закінчилося це подіями 18 червня і побиттям журналістів. Потім місяць розборок, "Тітушки", виклик Захарченка в Раду, і ось вже в кінці місяця скандал затих. Але це не проблема для депутатів - вигадати заміну не склало особливих труднощів. А тут як раз Янукович відмовився приходити в парламент, чим не привід... А якщо цього мало, то події у Врадіївці піддали вогню. І в передостанній день сесії - жирна крапка. Після довгого і тяжкого дня депутати від ПР дозволили собі трішки розслабитися за чарочкою-другою прямо в сесійній залі. Як з'ясувалося, не спрацювало з п'яним заступником міністра, потрібно продовжити.
А де ж робота, запитаєте ви? Так, роботи як такої за 4,5 місяці було мало. По суті, тільки останній тиждень виявився плідним. Депутати наскоком затвердили кошторис ВР на 2013 р., ввели векселі в Податковий кодекс, ратифікували угоду з Кіпром про скасування подвійного оподаткування, змінили члена ЦВК, прийняли закон про трансферне ціноутворення. Раніше депутати затвердили ряд законопроектів, необхідних для подальшої євроінтеграції України, в тому числі ратифікували угоду про спрощення візового режиму з ЄС. Варто згадати також закон про нові правила щорічного нарахування та індексації пенсій і введення екологічного податку на утилізацію автомобілів.
Виборів та євроінтеграційних законопроектів ми так і не дочекалися, це означає, що до осені тут зсуву не буде. Підписання угоди про асоціацію опинилося під загрозою, виборів, схоже, ніхто не хоче в парламенті. "Плідну, корисну для українського народу роботу демонструвала під час другої сесії саме правляча більшість", - зазначив заступник глави ПР Михайло Чечетов. Що ж тут можна додати? Краще вже відпочинемо від такої роботи наших обранців і підлікуємо нерви за ці два місяці.
Осіння сесія відкриється 3 вересня. Згідно з календарним планом, за цей період Верховна Рада проведе 9 тижнів пленарних засідань і 9 годин запитань до уряду. Сім тижнів депутати будуть працювати в комітетах і фракціях і 4 тижні в округах з виборцями. Закриється третя сесія 17 січня 2014 року.