Італія не потребує фінансової допомоги ЄС і МВФ для подолання кризи, але в той же час "Європі необхідний механізм фінансової стабільності, який переконає інвесторів у відсутності серйозних ризиків". Таку заяву висловив прем'єр-міністр країни Маріо Монті в інтерв'ю телеканалу CNBC.
За словами Монті, Італії не потрібна фінансова допомога ЄС. "Зараз ми дотримуємося суворих заходів економії і сподіваємося прийти до 2013 р. зі збалансованим бюджетом. Крім того, зараз парламент Італії розглядає ряд законопроектів, спрямованих на поліпшення конкуренції на ринках країни і їх лібералізації. Ми намагаємося не занадто сильно підривати економічне зростання", - зазначив прем'єр.
Говорячи про зниження кредитних рейтингів країні і ряду італійських банків, Монті назвав їх механічними наслідками попередніх рішень уряду Італії. "Про наш великий зовнішній борг всім відомо. Набагато важливіший той факт, що зараз уряд наводить порядок в економіці країни, і наші зусилля були високо оцінені рейтинговими агентствами", - сказав він.
Також Монті зазначив, що уряд Італії сподівається прийти до угоди з профспілками до кінця березня 2012 р. і що договір "зробить ринок більш гнучким і сучасним".
Напередодні міжнародне рейтингове агентство Standard & Poor's знизило кредитні рейтинги 34 італійським банкам. Пониження рейтингу послідувало після пониження суверенного рейтингу Італії до BВВ+.
Раніше, 6 лютого ц.р. інше міжнародне рейтингове агентство Fitch Ratings знизило рейтинги ключових італійських банків.
Нагадаємо, 17 грудня 2011 р. Палата депутатів Італії затвердила план скорочення бюджетних витрат, запропонований урядом Маріо Монті. Затверджена програма передбачає збільшення дохідної частини бюджету на 33 млрд євро, зокрема планується підвищення різного роду податків і збільшення пенсійного віку. Крім того, третину від цієї суми кабінет має намір пустити на стимулювання економічного зростання.
На початку грудня 2011 р. уряд Італії схвалив пакет заходів суворої економії, спрямованих на відновлення економіки країни і порятунок єврозони від поширення боргової кризи. Завдяки антикризовиму пакету, розрахованому на період з 2012 по 2014 р., уряд сподівається залучити в скарбницю 20 млрд євро завдяки заходам бюджетної консолідації і 10 млрд євро за рахунок загального економічного зростання. Крім того, планується скоротити витрати на громіздкий державний апарат Італії, запровадити заходи по боротьбі з корупцією і ухиленням від сплати податків, а також стимулювати конкуренцію.
16 листопада ц.р. Президент Італії Джорджіо Наполітано привів до присяги новий коаліційний уряд на чолі з Монті. До цього колишній єврокомісар з внутрішніх ринків і конкуренції Монті остаточно сформував свій уряд з 16 міністрів, жоден з яких не був політиком. Антикризовий уряд складається з банкірів, безпартійних технократів і представників академічних кіл. Основна задача, яку Президент поставив перед Монті, полягає в проведенні в країні економічних реформ, направлених на швидкий вихід Італії з боргової кризи, що захлеснула країну і охоплює всю єврозону.