Іран, Туреччина та Бразилія досягли угоди про доправлення ядерного палива Ісламської Республіки на збагачення закордон, повідомив міністр закордонних справ Туреччини Ахмет Давутоглу. За його словами, відповідну офіційну заяву буде зроблено сьогодні, передає Reuters.
Напередодні прем'єр-міністр Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган і Президент Бразилії Луіс Інасіу Лула да Сілва провели переговори з Президентом Ірану Махмудом Ахмадінеджадом, аби переконати його відмовитися від планів зі збагачення урану на території Ісламської Республіки.
8 травня стало відомо, що Бразилія й Туреччина зробили Іранові нові пропозиції щодо відправлення ядерного палива закордон. Деталі можливої угоди не оприлюднювали, проте Тегеран, за заявами іранського МЗС, визнав їх за прийнятні.
У жовтні 2009 р. іранські представники на переговорах з Міжнародним агентством з атомної енергії (МАГАТЕ), західними державами, Росією та Китаєм погодилися в принципі на вивезення до Росії на додаткове збагачення частини запасів низькозбагаченого урану (НЗУ) з їх подальшою конвертацією у Франції в готове ядерне паливо для тегеранського дослідного реактора. Це ядерне паливо було б непридатне для створення атомної зброї. Проте згодом Іран почав висувати все нові й нові вимоги до уранової угоди, пояснюючи це недовірою до світових держав. У підсумку Тегеран фактично відкинув пакет пропозицій МАГАТЕ в його початковій формі, хоча неодноразово заявляв, що готовий обміняти частину своїх запасів НЗУ на ядерне паливо всередині своїх кордонів, і можливо, не весь обсяг відразу, а послідовно, порціями. Захід був не готовий піти назустріч Іранові в цих вимогах.
У лютому 2010 р. іранська влада оголосила про початок програми збагачення урану до 20%.