У минулий вікенд в курортному киргизькому містечку Чолпон-Ата на березі Іссик-Куля пройшла зустріч глав МЗС країн Шанхайської організації співпраці (ШОС). Міністри готували саміт організації у вересні і обговорювали можливості розширення ШОС - її ряди хочуть поповнити Іран, Пакистан і Індія, пише "Комерсант".
"Погоджено порядок денний майбутнього 13 вересня саміту глав держав ШОС в Бішкеку і проекти документів, - повідомив за підсумками зустрічі глава МЗС РФ Сергій Лавров. - З них я б виділив програму дій на 2013-2017 роки щодо реалізації договору про добросусідство, дружбу і співробітництво . Програма насичена, охоплює політичну сферу, сферу безпеки, економіки і містить конкретні заходи, які дозволять нарощувати потенціал нашої взаємодії на практиці. Перш за все для того щоб наші громадяни могли відчувати вигоди від діяльності ШОС ".
Підготували міністри і проект бішкекської декларації, в якій пропонується викласти підходи ШОС до найбільш складних світових проблем. "Це Афганістан, оскільки ситуація там безпосередньо впливає на країни Центральноазіатського регіону і всіх членів ШОС. Це проблема Близького Сходу, північної Африки та іранська ядерна програма", - пояснив пан Лавров.
Обговорили глави МЗС і питання розширення ШОС, зокрема, проект меморандуму, який стосується зобов'язань держави-претендента. Як вважають експерти, розширення організації можливо вже найближчим часом. "Бажаючих поповнити ряди ШОС троє. Це Іран, Пакистан і Індія", - повідомив "Комерсант" колишній генсек організації Муратбек Іманалієв. На його думку, головним завданням ШОС зараз є забезпечення безпеки країн-партнерів від потенційних загроз з Афганістану. "Країни ШОС повинні допомогти афганцям побудувати нормальну державу. І тут без допомоги Ірану і Пакистану не обійтися", - резюмує співрозмовник.