ua en ru

Іран нарощує обсяги ядерного палива, - секретна доповідь МАГАТЕ

Обсяг виробленого Іраном низькозбагаченого урану підвищився з травня 2010 р. приблизно на 15% - до 2,8 т. Про це йдеться в конфіденційній доповіді Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ), що опинилася у розпорядженні Reuters, передає РБК. Таким чином, Іран продовжує реалізацію своєї ядерної програми, незважаючи на жорсткість міжнародних санкцій.
У документі говориться, що МАГАТЕ як і раніше стурбоване тим, що діяльність Ісламської Республіки, можливо, спрямована на створення ядерної зброї.
Також в міжнародному агентстві висловили стурбованість позицією Ірану щодо вибору МАГАТЕ своїх інспекторів. У червні ц.р. Іран вже заборонив в'їзд в країну двом інспекторам ООН з питань ядерної енергетики. "Агентство відхиляє аргументи, на підставі яких Іран прагне виправдати свої заперечення", - говориться в повідомленні. "Повторне незгоду з вибором досвідчених інспекторів перешкоджає інспекційному процесу і зменшує можливості агентства по здійсненню заходів безпеки в Ірані", - наголошується в документі.
Влада Ірану стверджують, що уран, збагачений до 20%, необхідний Тегерану виключно для виробництва палива для тегеранського дослідницького реактора (ТІР). У минулому році США, Росія і Франція під егідою МАГАТЕ виробили план, що передбачає обмін частини іранських запасів низькозбагаченого урану на готові паливні стрижні для тегеранського реактора. Передбачалося, що вивезений з Ісламської Республіки уран буде дозбагачуватися в Росії, а паливні стрижні будуть виготовлятися у Франції. Світові держави сподівалися, що така угода дозволить скоротити запаси іранського ядерного палива і хоча б у короткостроковій перспективі знизити потенціал Ісламської Республіки зі створення ядерної зброї. Проте іранська влада після тривалих роздумів відмовилися від пропозиції МАГАТЕ в своїй незміненій формі.
У травні 2010 р. Бразилія і Туреччина реанімували переговори з обміну низькозбагаченого урану на ядерне паливо. Лідери Ірану, Бразилії та Туреччини підписали в Тегерані спільну декларацію, в якій було висловлено готовність Ісламської Республіки вивезти частину свого низькозбагаченого урану на територію Туреччини для подальшого обміну на ядерне паливо для ТІР. Пізніше стало відомо, що Росія, США і Франція не готові прийняти альтернативну іранську пропозицію в її існуючій формі. Крім того, 9 червня Рада Безпеки ООН проголосувала за введення четвертого раунду міжнародних санкцій проти Ірану, покаравши Тегеран за "ядерний непослух".
Згідно з резолюцією, посилюється ембарго проти Тегерана на торгівлю зброєю і розширюється список іранських організацій, які потрапляють під дію санкцій. Ірану забороняється закуповувати важкі озброєння, такі, як ударні вертольоти або ракети. Резолюція закликає вживати заходів проти іранських банків за кордоном, які підозрюються в причетності до ядерної програми. Крім того, в "чорний список" заносяться три підприємства, підконтрольні Національним судноплавними лініями Ісламської Республіки (Islamic Republic of Iran Shipping Lines), плюс ще 15 компаній, що належать Корпусу вартових Ісламської Революції.