ua en ru

Іран почав приймати юані в якості оплати за постачання нафти в Китай

Іран почав приймати оплату за поставлену в КНР нафту китайськими юанями. Таку заяву зробив посол Ірану в Об'єднаних Арабських Еміратах (ОАЕ) Мохаммед Реза Фаяз, передає Reuters. За його словами, Тегеран має намір використовувати юані для оплати імпорту китайських товарів і послуг.

Китай є одним з найбільших імпортерів іранської нафти. Раніше оплата поставок чорного золота проводилася в доларах і (частково) шляхом бартеру. Однак Китаю довелося перейти на національну валюту через економічні санкції США проти Ірану.

У грудні 2011 р. Барак Обама провів законопроект, за яким Президент США зобов'язаний кожні півроку оцінювати, чи є світові запаси нафти достатніми, щоб можна було відмовитися від купівлі нафти у Тегерана. Згідно з цим законом, після 28 червня 2012 р. США можуть вводити санкції відносно зарубіжних банків, які фінансують іранську нафтову торгівлю. Вашингтон може не застосовувати санкції до держав, які "значно скоротили імпорт нафти з Ірану". Подібне виняткове положення було надано в березні 2012 р. 10 країнам Євросоюзу і Японії.

Відносно Ірану діє ряд інших санкцій, покликаних змусити Тегеран відмовитися від атомних розробок. Так, Євросоюз (ЄС) 23 січня 2012 р. схвалив новий пакет санкцій відносно Ірану, покликаних зменшити джерела фінансування ядерної програми країни. Рада ЄС ввела заборону на імпорт, придбання і транспортування іранської нафти і нафтопродуктів, а також належні до них фінансові та страхові операції. Заборона вступає в силу 1 липня 2012 р.

Причиною санкцій стала доповідь Міжнародної організації з атомної енергії (МАГАТЕ), в якій говорилося, що Іран до 2003 р. вів роботи, спрямовані на створення ядерної зброї, і що така діяльність може здійснюватися й донині.
Іран - другий найбільший виробник нафти серед країн ОПЕК після Саудівської Аравії. У 2010 р. Іран перебував на третьому місці в світі за обсягами експорту нафти після Саудівської Аравії і Росії. На частку країн Євросоюзу на початок 2012 р. припадає близько 20% іранського експорту сирої нафти. Найбільшим же споживачем іранського "чорного золота" є Китай, що закуповує 20% нафти, що видобувається в республіці.

Нагадаємо, обсяг товарообігу між Україною і Китаєм за 4 міс. 2012 р. збільшився на 20% порівняно з аналогічним періодом 2011 р. У 2011 р. товарообіг між Україною і Китаєм перевищив 8,7 млрд дол.