Частка банківських кредитів при купівлі житла на первинному ринку нерухомості Києва в січні-серпні 2014 року становила лише 2% в загальному обсязі угод. Про це повідомила директор City Development Solution Ярослава Чапко.
Частка банківських кредитів при купівлі житла на первинному ринку нерухомості Києва в січні-серпні 2014 року становила лише 2% в загальному обсязі угод. Про це повідомила директор City Development Solution Ярослава Чапко.
При цьому експерт прогнозує, що до кінця поточного року цей показник навряд чи зросте, а, швидше за все, знизиться, так як столичні девелопери надають досить лояльні умови придбання житла в розстрочку. Крім того, висока ймовірність скорочення і без того незначної кількості банків, що надають іпотечні кредити, додала вона.
Зі свого боку заступник голови правління підконтрольного уряду «Укргазбанку» Олена Дмитрієва зазначила, що після виходу на ринок кредитування покупки житлової нерухомості на первинному ринку в якості учасника/партнера держпрограми доступного житла фінустанова не розчарувалося в ринку: частка прострочені платежів за «первинці» найнижча в його портфелі проблемних роздрібних кредитів, повідомляє CRE.
Разом з тим, за її словами, загальний обсяг іпотечних кредитів «Укргазбанку» в січні-серпні поточного року в цілому скоротився в сім разів у порівнянні з аналогічним періодом 2013 року. Причиною цьому - призупинення видачі нових кредитів з-за відсутності фінансування з боку держави за держпрограмою пільгової іпотеки під 3% річних, а також відносно висока на сьогодні ефективна процентна ставка по іпотеці на загальних умовах для фізосіб (22% річних). «У минулому році ми за вісім місяців видали (іпотечні кредити) на 390 млн грн, зараз це 55 млн грн за вісім місяців», - уточнила банкір.
У свою чергу директор департаменту інвестицій та продажу ТОВ «Територіальне міжгосподарське товариство «Ліко-Холдинг», що входить у фінансово-промислову групу «Ліко», Лариса Ломакіна, зазначила, що забудовникам слід звернутися до держави на підтримку відновлення фінансування та подальшої реалізації державних програм доступного житла. За її словами, однією з найбільш популярних, реалізованих компанією, була держпрограма 70/30, при якій 30% вартості житла компенсувала держава.
Щодо кредитування банками громадян для покупки житла на загальних умовах Лариса Ломакіна зазначила, що в Україні на сьогодні такий фінпідтримки з боку банків практично немає. При цьому процентні ставки по іпотеці деяких банків, що надають такі кредити, досягають 25% річних. «Це нереальна здирщина наших майбутніх інвесторів. Тому сьогодні кредитна схема, іпотека у нас в Україні практично не працює. Не працює вже майже два роки», - зазначила вона.
За її словами, у зв'язку з цим забудовники для залучення банків до фінансування стройпроектов на сьогодні практикують, зокрема, компенсацію банкам за рахунок власних коштів до 5% ставки по іпотеці при купівлі житла фізособами. Таким чином, населення сплачує за кредитами для покупки житла приблизно 18-19% річних.