Іноземні інвестори йдуть з України та звертають увагу на Польщу та Румунію, оскільки в Україні здійснюється фінансова криза у "зеленій" енергетиці та дискримінація компанії ДТЕК, що не дає впевненості у стабільному інвестиційному кліматі.
Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на огляд британського агентства REDD.
"Кілька європейських ЕКА (експортно-кредитних агентств, - ред.) та кредиторів, які раніше працювали в Україні, тимчасово закрили свої нові ліміти на країну через збільшені країнові та регуляторні ризики, звернувши свою увагу на більш стабільні ринки, такі як Польща та Румунія", - йдеться у аналітичному матеріалі.
Аналітики зазначають, що оскільки європейські інвестори та кредитори йдуть з українського ринку відновлюваних джерел енергії, виникають побоювання щодо середньострокових та довгострокових перспектив зовнішнього проектного фінансування, яке використовувалося для фінансування зростання галузі.
В огляді вказується, що німецька ECA Euler Hermes та данська EKF, поряд із постачальниками турбін Vestas та General Electric, були одними з найактивніших міжнародних партнерів українських виробників ВДЕ.
Агентство також повідомляє, що кредитори послабили інтерес до України після кількох подій минулого року, які вплинули на їхнє сприйняття ризику в Україні і, зокрема, через ситуацію з компанією "ДТЕК ВДЕ".
Наголошується, що йдеться про несплату у листопаді історичного державного боргу держпідприємством “Гарантований покупець” компанії ДТЕК у розмірі 110 млн доларів США за вироблену екологічно чисту енергію.
"Той факт, що "ДТЕК ВДЕ" все ще чекає компенсації від держави за енергію, вироблену в 2020 році і частково в 2021 році, як підтвердив на цьому тижні її представник, є найгучнішим свідченням того, що побоювання кредиторів цілком можуть бути виправдані", - підкреслюють у REDD.
Як повідомлялося, 13 листопада уряд заблокував виплату боргів перед "зеленими" інвесторами із коштів цільових "зелених" єврооблігацій під державні гарантії.
15 листопада виплати отримали всі компанії, крім однієї компанії - "ДТЕК ВДЕ". Борг складає 3,04 млрд грн.
ДТЕК повідомив західних кредиторів про дискримінаційні дії українського уряду і зажадав провести розслідування махінацій при розподілі коштів єврооблігацій.