Інвестори очікують від ФРС подальшого пом'якшення грошової політики, - дослідження
Інвестори сподіваються на подальшу лібералізацію і без того ультрам'якої грошової політики Федеральної резервної системи США. Учасники ринку вважають, що глава ФРС Бен Бернанке може оголосити про нові стимули, так як темпи інфляції і прибутковість казначейських облігацій низькі, а от зростання створення нових робочих місць уповільнився. Аналітики оптимізму трейдерів не поділяють, вважаючи, що ЦБ навряд чи зважиться на нові заходи напередодні виборів.
Учасники ринку не виключають, що найближчим часом ФРС може ще більше послабити грошову політику. 55% трейдерів вважають, що ЦБ підтримає економіку новими стимулами, пише Bloomberg з посиланням на дослідження Bank of America. І це незважаючи на те що ФРС і так збирається утримувати основну облікову ставку на рівні 0-0,25% щонайменше до 2014 р., а до завершення операції TWIST (програма з викупу облігацій на 400 млрд дол) залишилося ще шість тижнів . Операція TWIST стартувала у вересні минулого року і викликала шквал критики як з боку тих, хто вважав, що економіці не потрібні нові стимули, так і тих, хто розраховував на більше агресивні заходи (ефективність програми заздалегідь оцінювалася як невисока). Свого часу програма "кількісного пом'якшення" QE2 на 600 млрд дол привела до зростання фондового ринку в другій половині 2010 року, що призвело до зростання споживання і посилення економіки США в кінці того ж року на 3%.
Інвестори стали говорити про можливість нових заходів зі стимулювання фінансової системи після квітневих зборів комітету з операцій на відкритому ринку ФРС (FOMC), кілька членів якого заявили про готовність підтримати подальше пом'якшення, якщо відновлення економіки сповільниться. "Ще в березні таких було всього "парочка", а в квітні їх стало "кілька", тобто мова йшла, швидше за все, про чотирьох з десяти членів. Звичайно, це не більшість, і QE3 буде можливим "тільки при погіршенні стану економіки", проте це свідчить про те, що шанси на пом'якшення ростуть", - зазначив аналітик Capital Economics Пол Ешворт.
Впевненість трейдерів підкріплюють і прогнози по темпах інфляції і прибутковості довгострокових держоблігацій, які обіцяють бути низькими, а значить, розв'язують руки ФРС. Темпи зростання інфляції знизилися в квітні до мінімуму з лютого: індекс споживчих цін в минулому місяці виріс в річному численні на 2,3%. Прибутковість 10-річних паперів зараз складає близько 1,7% і, за прогнозом Deutsche Bank, впаде в цьому році до 1,5%. При цьому різниця в дохідності між 10-річними бондами і захищеними від інфляції казначейськими облігаціями (TIPS), що відображає очікування трейдерів щодо темпів інфляції, впала до 2,04 п.п. (мінімум з кінця січня). У той же час останні дані по зайнятості свідчать про те, що зростання економіки США може сповільнитися (по прогнозам МВФ, реальне зростання ВВП складе цього року 2,1%).
"Справа не тільки в слабкій економіці, а й у тому, що інфляція слабшає. Це може стати однією з причин, з яких ФРС вирішить піти на подальше стимулювання", - вважає глава підрозділу з управління приватним капіталом Deutsche Bank Гарі Поллак. "Економіка не видужає сама по собі. Необхідно, щоб ФРС діяла більш активно. Інакше ми зіткнемося з більшою волатильністю і незахищеністю інвесторів, що поведе нас з вірного шляху", - упевнений керуючий директор Pacific Investment Management Міхір Уорах.
Аналітики, проте, сумніваються, що ФРС зважиться на нові заходи до президентських виборів, якщо тільки не станеться щось екстраординарне більше, ніж слабка статистика по ринку праці, тим більше що рівень безробіття впав до трирічного мінімуму 8,1%. "Звичайно, QE3 оживила б економіку і прискорила скорочення безробіття. Повна грошима економіка завжди працює. Але інвестори дурять самі себе. ФРС не тільки повинна мінімізувати безробіття, а й утримувати інфляцію (зараз цільовий показник становить близько 2%). ЦБ справляється і з тим і з іншим, тому в поточних умовах немає ніяких причин для QE3", - сказав РБК daily аналітик EIU Стівен Леслі.