Європейський банк реконструкції та розвитку і інші міжнародні фінансові установи зупинили процес надання коштів на розвиток "зеленої" енергетики в Україні через значні політичні ризики, борги та посилення фіскального впливу для галузі шляхом введення акцизного збору на виробництво електроенергії з відновлюваних джерел.
Про це заявив член правління Асоціації просьюмерів України Андрій Зінченко.
"Ні ЄБРР, ні будь-які інші серйозні міжнародні інституції вже під зеленотарифні енергетичні проєкти в Україні не дають кредитів у принципі. Корпоративні юристи великих міжнародних інвесторів розуміють, що їм насправді в арбітражах це введення акцизу - ще один додатковий аргумент на тему того, що уряд порушує свої зобов’язання", - сказав Зінченко.
Він нагадав, що підписаний рік тому "зелений" меморандум між Кабміном та іноземними інвесторами передбачав незмінність умов ведення бізнесу в галузі ВДЕ, у тому числі податкових умов.
"Це буде дуже сильним аргументом в наступних тих, які будуть власне в арбітражах проти України. Деякі арбітражі вже готуються початися восени", - додав експерт.
Він підкреслив, що представники Міністерства юстиції, які розуміють перспективи таких міжнародних арбітражів, будуть показово боротися проти інвесторів, однак, в решті решт, поступово будуть здавати позиції, оскільки реальних обґрунтувань для виграшу в таких справах немає.
"На сьогодні ті, хто розказують, що, мовляв, це дозволить вирішити проблему з боргами перед інвесторами у ВДЕ, насправді лукавлять і маніпулюють. Тому що акциз збирається до бюджету, а потім завернути його назад в ринок електроенергії - це дуже складно", - пояснив Зінченко.
Нагадаємо, Кабінет міністрів на початку червня зареєстрував законопроект №5600 щодо внесення змін до Податкового кодексу, яким, серед іншого, пропонується ввести акцизний збір на "зелену" енергію в Україні за ставкою 3,2%.
Під час обговорення проекту закону профільні ВДЕ асоціації заявляли, що введення акцизного податку на "зелену" електроенергію де-факто погіршує умови економічної діяльності виробників ресурсу з відновлюваних джерел, є грубим порушенням прав інвесторів, зашкодить інвестклімату й унеможливить залучення коштів у нові екологічні проекти.