Інвестиційні банки знову чекає невдалий рік. На тлі спаду активності в сфері злиттів і поглинань та операцій на ринку акцій комісії в першому кварталі впали до мінімального за останні три роки рівня в 15,9 млрд дол., свідчать дані ThomsonReuters. Єдиною світлою плямою в інвестбанківському бізнесі став ринок облігацій, що переживає бурхливе зростання завдяки стабілізації в зоні євро, але довго так тривати не буде.
"Комісії, отримані інвестбанками від клієнтів, які вирішили зробити велике придбання, а також розмістити акції або облігації, за січень-березень знизилися майже на чверть порівняно з тим же періодом 2011 р. Головною причиною цього став тривалий спад корпоративної активності в сфері M&A. За перші три місяці нового року обсяг угод, за даними Mergermarket, знизився на 14,6% до попереднього кварталу - 393,2 млрд дол. Активність у сфері IPO взагалі заморозилася: обсяг угод скоротився на 70%, до 14,3 млрд дол.", - свідчать дані Ernst & Young.
Аналітики відзначають, що через невизначеність у світовій економіці, пов'язану в першу чергу з європейською борговою кризою, компанії не хочуть ризикувати своїми грошима. "Якщо ви входите в раду директорів глобальної компанії, яка роздумує над великою угодою M&A, ви будете дуже сильно сумніватися в цьому кроці, враховуючи невизначені перспективи світової економіки, і особливо європейської економіки", - цитує Reuters голову підрозділу Nomura злиття і поглинання в Північній і Південній Америці.
Єдиною позитивною тенденцією стало поліпшення ситуації на ринку облігацій, яке дозволило інвестбанкам хоч трохи компенсувати результат за двома іншими напрямами бізнесу. Порівняно з четвертим кварталом випуск боргових зобов'язань по всьому світу виріс на 54%, до 1,7 трлн дол., а корпоративних бондів - і зовсім на 74%, до 975 млрд дол. Це дозволило інвестбанкам заробити 5,2 млрд дол. (+81% до четвертого кварталу), або третину від загального обсягу комісійних за січень-лютий. Частка облігаційного бізнесу в загальному обсязі комісій банків не була такою високою з 2003 р.
Втім, більшість інвестбанкірів закликають не екстраполювати дані за перший квартал на залишок року і розраховують, що в світлі стабілізації європейської кризи в останні місяці впевненість повернеться на світові ринки. Однак за прогнозом аналітика JP Morgan Cazenove Кіана Абухоссейна, виручка інвестбанків за підсумками всього року скоротиться на 6%. За підсумками 2013 р. він чекає невеликого зростання показника - на 4%. При цьому аналітик чекає консолідації в секторі: до кінця наступного року на топ-10 інвестбанків буде припадати 70% усієї виручки проти 46% зараз.
Зазначимо, раніше Morgan Stanley і консалтингова компанія Oliver Wyman прогнозували, що світовий банківський ринок чекає деглобалізація: на тлі протекціонізму регуляторів перевагу отримають великі регіональні банки.