ua en ru

Інвестиційну привабливість с/г галузі України підсилить проведення ліберальних реформ і формування ринку землі, - аналітики

В умовах політичної стабільності, влада має всі можливості для того, щоб підвищити інвестиційну привабливість АПК і зробити його стратегічно успішним сектором економіки. Для цього, насамперед, необхідно зняти чинник корупції і встановити передбачену політику експорту. Крім того, інвестиційну привабливість сільськогосподарської галузі України підсилить проведення ліберальних реформ і формування ринку землі. Таку думку висловили експерти аналітичної групи «Da Vinci AG».

На думку аналітиків, сьогодні існує три основні групи інвесторів, які зацікавлені інвестувати в АПК і потенційно можуть брати участь в процесі купівлі-продажу української землі сільськогосподарського призначення. Зокрема, це представники іноземного капіталу, українські інвестори, що працюють в АПК, провладні групи впливу.

Поточна редакція законопроекту «Про ринок земель» пропонує надати право на придбання земель сільськогосподарського призначення тільки громадянам України і державі в особі спеціалізованої установи (фонду) або органів місцевого самоврядування. При цьому розмір ділянок, які зможе придбати фізична особа буде обмежений. Юридичні особи не зможуть купувати сільськогосподарську землю.

Експерти вважають, що це понизить ризики спекуляцій до мінімуму, так само як і прихід на український ринок іноземних інвесторів в особі транснаціональних або арабських компаній. «Ми вважаємо, що таким чином створюються умови для створення монополіста на ринку землі сільськогосподарського призначення в особі державного фонду. Дана організація матиме першочергове право на покупку паю по всій території України. Крім того, організації буде передано близько 3 млн га землі громадян, які отримали паї, але або не оформили право власності на землю, або не користуються ними», - відзначають аналітики.

«У разі ухвалення закону у такому вигляді, група, яка контролюватиме створюваний фонд, стане найбільшим землевласником в Україні вже на перших етапах реформи. Теоретично, вона дістане можливість тиску на бізнес-структури, що працюють сьогодні на ринку. Оскільки юрособи не зможуть придбати землю і будуть вимушені брати її в оренду або у фонду, або у фізичних осіб. З урахуванням того, що значна кількість фізичних осіб - власників землі проживає в сільській місцевості і має украй низький рівень фінансового забезпечення (насамперед це пенсіонери), багато хто з них продасть паї при першій же нагоді фонду», - йдеться в огляді.