Інвестиційна привабливість країн BIITS випереджає BRICS, - експерти
У інвесторів по всьому світові ринки починають асоціюватися не з країнами BRICS (Бразилія, Росія, Індія, Китай і ПАР), які раніше називалися локомотивами світової економіки, а з країнами BIITS (Бразилія, Індія, Індонезія, Туреччина і ПАР), інвестиції в які навряд чи принесуть хорошу прибутковість. Про це повідомляє телеканал "Росія-24".
Економісти HSBC Holdings, JPMorgan Chase & Co. і International Strategy & Investment Group вважають, що інвестори звернули увагу на дефіцит поточного рахунку платіжного балансу і структурні недоліки економік країн BIITS, тим більше вірогідність скорочення програми стимулювання з боку ФРС і сповільнення темпів зростання в Китаї не додають оптимізму.
Експерти відзначають, що інвестори будуть набагато більш вимогливі щодо ринків, ніж вони були в минулому, і вибирати для інвестицій будуть ті країни, які знаходяться в найкращому становищі.
Мексика, Чехія і Південна Корея входять в число все ще привабливих країн, оскільки вони менше залежать від іноземних інвестицій і змогли скористатися "легкими" грошима з-за програм стимулювання для зміцнення своїх економіки.
Несподіване рішення ФРС у вересні продовжити програму купівлі активів дало певний перепочинок країнам, що розвиваються, так як падіння їх валют сповільнилося, але перепочинок буде тимчасовою, вважає глава Marketfield Asset Management Міхаель Шоул.
"Деякі з цих країн будуть дивитися на подальші показники по відтоку капіталу в найближчі 3-6 місяців, оскільки інвестори починають розділяти "хороші" ринки і "погані" ринки", - сказав він.
Marketfield Asset Management робить ставку проти акцій і облігацій країн, що розвиваються, у тому числі Бразилії та Індії.
"Я не думаю, що "ведмежий" ринок ринків досяг дна, - додав Шоул. - Існує реальна можливість подальшого падіння".
Тема диференціації стає все популярнішим на тлі попереджень МВФ про те, що зростання в розвинутих країнах є найслабшою з 2009 р.
З початку травня, коли ФРС дала зрозуміти, що може скоротити програму викупу активів, індонезійська рупія впала на 11% по відношенню до долара, індійська рупія впала на 12%, турецька ліра - на 9%, бразильський реал - на 8%. При цьому мексиканський песо втратив тільки 5%, південнокорейська вона зросла на 3,8%, а чеська крона додала 3,5%.
Виконавчий директор Pacific Investment Management Co. Мохамед Ель-Еріан сказав, що багато що розвиваються ринку витратили багато сил на боротьбу з світових фінансових криз в 2008 р. І в той час як Мексика "робила правильні кроки", Бразилія "повернулася до своїх старих звичок", а Туреччина "заперечує наявність проблем".
На тлі все більш очевидних відмінностей інвестори намагаються вибрати найбільш вдалий об'єкт для вкладень коштів.
Головний економіст UniCredit SpA в Лондоні Ерік Нільсен зазначає, що головна проблема BIITS - це надмірна залежність від зовнішнього фінансування і зараз світ рухається до якоїсь подоби монетарної нормалізації.
Раніше двозначне зростання в Китаї спонукав інвесторів вкладати в країни, що розвиваються, так як такий ріст служив підйому в інших країнах. При цьому низькі процентні ставки в розвинених країнах змусили шукати більш високу прибутковість в інших місцях, тому інвестори не звертали уваги на деякі проблеми, такі як зростання дефіциту по рахунку поточних операцій, низькі темпи зростання промислового виробництва, невелика частка інвестицій по відношенню до внутрішнього споживання та затримки в поліпшенні інфраструктури.
При цьому проблеми в країнах розрізняються. Бразилія, наприклад, не змогла добитися зростання промисловості, спираючись на зростання споживання, завдяки кредитуванню і повернулася до дефіциту поточного рахунку близько 3% ВВП.
Індонезії заважають інфляція, близька до чотирирічного максимуму, і дефіцит поточного рахунку. В Індії проблеми пов'язані з уповільненням темпів зростання, підвищеною інфляцією і повільної модернізацією інфраструктури.
В Туреччині і ПАР дефіцит поточного рахунку платіжного балансу перевищує 6% ВВП.
Для Росії велику роль відіграють зовнішні фактори, зокрема зниження світового попиту на нафту, природний газ і метали, в результаті чого темпи зростання економіки знизилися до мінімуму з 2009 р.
Експерти додають, що рішення ФРС не знижуватися обсяг покупок дало час деяким країнам підготуватися і поліпшити ситуацію в економіці. Сигнал про можливе скорочення стимулювання в травні став своєрідним стрес-тестом для країн, що дозволило виявити основні проблеми.