ua en ru

Ініціатива Кабміну щодо збільшення ставок ренти на видобуток газу згубна для приватних компаній, - Онищенко

Ініціатива Кабміну щодо збільшення ставок ренти на видобуток газу згубна для приватних компаній, - Онищенко

У контексті подій останнього часу Україна повинна забезпечувати свою енергетичну безпеку за рахунок внутрішніх ресурсів та розвитку партнерських відносин влади з приватними інвесторами у сфері газовидобутку. Такої думки дотримується заступник голови Комітету Верховної Ради з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки, народний депутат Олександр Онищенко.

"У цих умовах викликає подив ініціатива Кабінету міністрів щодо поступового збільшення ставки рентної плати за користування надрами для видобутку вуглеводнів до показника 70% з 1 липня 2015 р.", - зазначив політик, нагадавши, що видобуток природного газу НАК "Нафтогаз України" стагнує протягом останніх років.

Онищенко підкреслив, що основним двигуном зростання видобутку природного газу в Україні в останні роки виступають саме приватні незалежні компанії, які в 2013 р. забезпечили 14% загального видобутку газу в Україні, а в 2014 р. збільшили видобуток газу до 18% (3,3 млрд. куб. м.). "Поточні ціни на газ на внутрішньому ринку дозволяють незалежним газодобувачам інвестувати в розвідку і буріння і забезпечувати стабільне зростання обсягів видобутку, що до 2019 р. можуть досягти 7-8 млрд. куб. м., - повідомив політик. - Але ці інвестиції безпосередньо залежать від рівня прибутковості газодобувного бізнесу, і розраховані, виходячи з рентної ставки 18% і 28%. Підняття ренти до 70% ставить під серйозну загрозу плани з нарощування обсягів видобутку".

Онищенко вважає, що рішення українського уряду прямо спрямоване на знищення внутрішньої газовидобутку в Україні: "Зміна ставок ренти за надрокористування обернеться стагнацією приватної газовидобутку в Україні. Урядовий законопроект передбачає таке підвищення податків для приватних компаній, що добувають нафту і газ, що видобуток перестає бути рентабельною", - зазначив він.

За словами політика, українським приватним газодобувним компаніям фактично заборонили продавати свій газ спеціальною постановою Кабінету міністрів (постанова КМУ від 26.11.2014 р. №647).

"Відповідно, немає можливості на виплату податків і тієї самої ренти в бюджет України. "Я вважаю, що ця подія безпосередньо пов'язана з подальшою спробою Яценюка залишити під контролем свого "ділового партнера" Коломойського підприємство "Укрнафта" і таким чином "зачистити" поле для фактичної монополії останнього на газовому ринку України. 14 січня фракція "Народного фронту" спільно з депутатами з "групи Коломойського" у Верховній Раді відмовилася голосувати за законопроект №1310, який повертає державі контроль над "Укрнафтою". Закон був прийнятий 230 голосами завдяки підтримці фракцій "Блок Петра Порошенко", "Батьківщина", "Самопоміч" і Радикальної партії", - впевнений політик.

Прогнозуючи перспективи газової галузі в Україні в 2015 р. Онищенко зазначає, що вже на даний момент розпочався процес масової консервації свердловин і покидання приватних газовидобувних компаній України. "Одночасно у Верховній Раді України розпочалась "травля" депутатів, які висловилися проти цієї ініціативи Кабінету Арсенія Яценюка", - додав він.

Політик зазначив, що "за дивним збігом обставин, "цькування" іде через засоби масової інформації, що належать Коломойському".

За словами нардепа, комусь невигідно, щоб Україна збільшила об'єми власного газодобування і скоротила імпорт ззовні. "Ініціативи уряду Арсенія Яценюка, по суті, знищують власний видобуток газу в Україні і ставлять хрест на перспективах енергетичної незалежності нашої країни", - підкреслив він.

Онищенко також нагадав, що,незважаючи на швидке рішення Арбітражного суду в Стокгольмі, на якому очікується позитивне для України рішення в її суперечці з Кремлі за вартістю поставок російського газу, Кабмін продовжує перераховувати мільярди доларів "Газпрому", розглядаючи "співпраця" з Москвою в газовій сфері як пріоритетне.