ua en ru

ІМІ: кількість порушень свободи слова в Україні зменшилася втричі у 2015

ІМІ: кількість порушень свободи слова в Україні зменшилася втричі у 2015 Фото: стан свободи слова в Україні за рік покращився

Відповідно до щорічного дослідження "Барометр свободи слова", разом з окупованими територіями число порушень сягнуло 360 випадків

На неокупованій території України у 2015 році було зафіксовано 301 порушення свободи слова, що втричі менше, ніж у 2014 році (995 випадків). Такими є дані щорічного дослідження Інституту масової інформації "Барометр свободи слова" станом на 24 грудня, повідомили сьогодні у прес-службі ІМІ.

Разом з анексованим Кримом (43 випадки) і окупованими територіями Донбасу (16 випадків) цьогоріч загальна кількість порушень свободи слова становить 360 випадків.

Категорією, у якій зафіксовано найбільше порушень, стали перешкоджання законній професійній діяльності журналістів (100 випадків), що в півтора рази менше минулорічного показника (у 2014 році - 150, у 2013 - 130 перешкоджань).

Згідно з даними ІМІ, пік перешкоджань журналістам припав на вересень-жовтень 2015 року, під час передвиборної кампанії з місцевих виборів. Найбільше журналістам перешкоджали саме члени виборчих комісій, які або не знали виборчого законодавства, або не бажали бути лояльними до журналістів.

На другому місці за кількістю випадків йдуть напади і побиття журналістів - 58 випадків, що у п'ять разів менше, ніж торік (у 2014 році - 286 випадків, у 2013 - 97). Основні порушники - приватні особи і невідомі громадяни (на відміну від 2014 і 2013 років, коли основними агресорами були представники правоохоронних органів і місцеві чиновники).

До першої трійки за кількістю випадків порушень свободи слова також увійшли погрози і залякування. У 2015 році зафіксовано 36 таких випадків, що майже втричі менше, ніж у минулому році (у 2014 році - 98, у 2013 - 35).

Як заявили в ІМІ, серед негативних тенденцій у 2015 році стало збільшення кількості випадків, коли журналістам обмежували доступ до публічної інформації. У цьому році таких випадків зафіксовано вдвічі більше (33), ніж у минулому році (14), у 2013 році - 13 випадків. У 2015 році доступ журналістів обмежували переважно органи місцевої влади (обласні ради, облдержадміністрації та міськради).

Крім того, цьогоріч ІМІ зафіксував два випадки вбивства (у 2014 році - 7, у 2013 - жодного). По-перше, 27 лютого в Пісках Донецької області в результаті мінометного обстрілу загинув фотокореспондент газети "Сегодня" Сергій Ніколаєв. За словами його колег, Ніколаєв був у бронежилеті, який фотокори різних редакцій купили гуртом. По-друге, 16 квітня у Києві невідомі розстріляли проросійського письменника і блогера Олеся Бузину. Основною версією вбивства міліція вважає його професійну діяльність.

Водночас у статусі заручника у бойовиків самопроголошеної "Луганської народної республіки" (ЛНР) майже рік знаходиться луганська фрілансерка-фіксерка Марія Варфоломеєва, яку затримали під час зйомок житлових будинків на одній з вулиць Луганська 9 січня 2015 року. В минулому році ІМІ зафіксував 79 випадків викрадень і утримувань журналістів у заручниках.

Що стосується випадків цензури, то у 2015 році зафіксовано 12 таких порушень, що в 11,5 разів менше, ніж у 2014 році (138). Тоді як в анексованому РФ Криму в нинішньому році задокументовано 43 випадки порушень свободи слова. Зокрема, на півострові на ЗМІ чинили тиск російські спецслужби, Роскомнагляд і окупаційна кримська влада. Так, російська ФСБ підозрює журналістів в "екстремізмі", деякі ЗМІ, як кримськотатарський телеканал ATR, змушені були припинити свою діяльність через ненадання дозволу Роскомнагляду працювати на окупованому півострові, в результаті чого багато редакцій виїхали із Криму.

Згідно з дослідженням ІМІ, протягом цього року на окупованих територіях Донецької та Луганської областей бойовики терористичних організацій ЛНР і ДНР не тільки затримували журналістів, але й глушили українські телеканали та радіостанції з метою блокування їхньої роботи, нападали й руйнували будинки представників преси, видавали накази про заборону українським ЗМІ висвітлювати ту чи іншу їхню діяльність.

Регіонами-лідерами порушень (крім окупованих територій) стали:

- Київ (60), Київська область (5) - 65;
- Миколаївська область - 21;
- Одеська область - 20;
- Чернівецька область - 16;
- Херсонська область - 16;
- Донецька область - 16;
- Запоріжжя - 15;
- Волинська область - 14;
- Харківська область - 11;
- Рівненська область - 10;
- Тернопільська область - 10.

Для порівняння, у 2014 році більшість випадків сталася в Києві (256), східних регіонах (91 випадок у Луганській і 197 - у Донецькій областях) і Криму (148).

Незважаючи на зменшення кількості випадків порушень свободи слова в цьому році, у країні, як і раніше, залишається актуальною проблема безкарності. За даними МВС, у 2015 році лише по 11 справах, порушених за 171 статтею КК (перешкоджання законній професійній діяльності журналістів), було складено обвинувальні акти. Втім, це більше, ніж у 2014 році, коли до суду було направлено шість справ (у 2013 - п'ять відповідних подань).

ІМІ: кількість порушень свободи слова в Україні зменшилася втричі у 2015

Інститут масової інформації проводить щомісячний всеукраїнський моніторинг свободи слова за такими категоріями: фізична агресія, цензура і доступ до інформації, економічний і політичний тиск, юридичний тиск, а також кіберзлочини проти ЗМІ та журналістів. До щомісячного звіту включаються тільки випадки, пов'язані зі свободою слова і професійною журналістською діяльністю.

Нагадаємо, за перше півріччя ц.р. кількість нападів на журналістів в Україні зменшилася в 11 разів.

Як повідомлялося, у 2014 році ІМІ зафіксував близько тясячі порушень свободи слова в Україні.