Наявні свідчення вказують на те, що хімічну зброю у Сирії 21 серпня 2013 р. застосували сили президента Башара Асада. З такою заявою виступив сьогодні генеральний секретар Північноатлантичного альянсу Андерс Фог Расмуссен. "Мова йде про явне порушення давніх міжнародних норм і практик. За будь-яких обставин використання хімічної зброї неприйнятно і не може залишатися без відповіді", - йдеться в письмовій заяві Расмуссена, опублікованому за підсумками засідання Північноатлантичної ради - головного керівного органу НАТО.
"Ми розцінюємо застосування хімічної зброї як загрозу міжнародному миру і безпеці", - підкреслив генсек НАТО, висловивши підтримку Організації Об'єднаних Націй (ООН) у триваючому розслідуванні обставин хімічної атаки 21 серпня.
Паралельно Рада національної безпеки Великобританії під головуванням прем'єр-міністра країни Девіда Кемерона одноголосно схвалив відповідь на застосування хімзброї проти цивільного населення Сирії, імовірно в формі точкових ракетних ударів по позиціях військ Асада. Раніше сьогодні Великобританія внесла на розгляд Ради Безпеки ООН проект резолюції, що засуджує застосування хімзброї в Сирії і санкціонує "необхідних заходів для захисту цивільного населення".
За даними BBC, в даний час п'ятірка постійних членів Радбезу ООН, включаючи Росію, вже засідає у Нью-Йорку, обговорюючи британський проект резолюції щодо Сирії.
Нагадаємо, в результаті ймовірної хімічної атаки у Східній Гуті під Дамаском 21 серпня 2013 р. загинули сотні мирних жителів. Розвідка США практично не сумнівається, що хімічна зброя була застосована військами президента Сирії Асада. З цією версією погоджуються всі провідні країни Заходу. За даними сирійської опозиції, війська Асада застосували ракети з хімічними боєголовками, в результаті чого загинули більше 1 тис. 300 осіб. У той же час сирійські державні ЗМІ стверджують, що хімзброю застосували "терористи" - так офіційні власті Сирії пропаганда називають заколотників.
В даний час в Сирії перебувають інспектори ООН, які намагаються розібратися в обставинах газової атаки. 26 серпня 2013 р. вони відвідали лікарні, поспілкувалися з потерпілими й очевидцями, а також зібрали необхідні проби. Напередодні робота місії в районі події було призупинено з міркувань безпеки. Сьогодні фахівці ООН знову побували в районі передбачуваного застосування хімічної зброї. Як заявив генеральний секретар ООН Пан Гі Мун, інспекторам знадобиться ще чотири дні на те, щоб завершити збір даних. Після цього експерти проаналізують матеріали справи і представлять результати розслідування Радбезу ООН.
Після події 21 серпня Захід посилив риторику проти сирійського режиму: в останні дні в пресі регулярно з'являються повідомлення про підготовлювану обмеженою військової операції проти сирійських урядових військ. За деякими даними, авіаудари по об'єктах режиму Асада можуть початися вже 29 серпня, в обхід Ради Безпеки ООН.