ХТЗ звернувся до "адвоката бізнесу" при ГПУ
Керівництво АТ "Харківський тракторний завод" (ХТЗ) обурене тим, що діяльність підприємства протягом досить тривалого періоду, як і раніше, "блокується діями слідчих органів". Свою позицію, юридичну аргументацію, а також вимогу відновити свої порушені права підприємство висловило в офіційному зверненні до "адвоката бізнесу" при Генеральній прокуратурі України (ГПУ) Оксани Мальованої.
"Протягом кількох останніх місяців ХТЗ страждає від очевидно безпідставного і невиправданого втручання в його господарську діяльність та фактичного перешкоджання їй з боку органу досудового розслідування, нагляд за додержанням законів яких віднесено чинним законодавством України до органів прокуратури. Значний громадський резонанс з приводу кримінального провадження щодо діяльності ХТЗ і неналежне, на наш погляд, виконання своїх обов'язків прокурором, який здійснює процесуальне керівництво досудовим розслідуванням, зумовлює звернення до Вас з цією заявою", - йдеться у зверненні, підписаному виконуючим обов'язки директора ПАТ "Харківський тракторний завод" В'ячеславом Шевченком.
Мова, зокрема, йде про досудове розслідування по кримінальній справі №22016220000000071, яке здійснюється слідчим відділом УСБУ в Харківській області під керівництвом старшого слідчого з особливо важливих справ майора юстиції В. С. Каплі. На підприємстві впевнені, що його дії не тільки неправомірні, але і порушують Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод (ратифікована Україною в 1997 році). Цей документ, відповідно до української національної законодавчої бази, має виконуватися як національними судами, так і органами, які проводять досудові розслідування.
"Це означає, що дії, які здійснюються органами слідства і судовими органами, в межах, зокрема, Кримінально-Процесуального Кодексу України, повинні оцінюватися на предмет сумісності з вимогами, встановленими Конвенцією та практикою Європейського Суду з прав людини і, якщо деякі положення національного законодавства вступають у протиріччя з вимогами Конвенції, вони мають пріоритет над національними нормами", - пояснюється у зверненні
На думку експертів міжнародного рівня, ситуація на ХТЗ прямо суперечить цілому ряду положень Конвенції та практики Європейського суду з прав людини. У своєму зверненні керівництво заводу посилається на юридичний висновок магістра Страсбурзького університету за програмою "Захист прав людини в Європі", адвоката Паризької колегії адвокатів Анни Картьє.
Насамперед, європейського експерта дивує той факт, що основи для кримінального переслідування директора ХТЗ А.А.Коваля (з якого і почався новий виток скандалу навколо ХТЗ) не встановлені внутрішнім законодавством з достатнім ступенем точності, відповідно, слідчі органи володіють широкою свободою розсуду при тлумаченні даного злочину.
Зокрема, як вважає експерт, мова йде про розмитості використаних наслідком формулювань "об'єкт важливого народногосподарського значення та основа національної безпеки". Справа насамперед у тому, що тракторний завод повною мірою не підпадає ні під одне з цих визначень, хоча б тому, що свого часу держава самостійно позбулась акцій АТ "ХТЗ" (в період між 1994 і 2007 роками). Тим самим вона виключило його зі списку підприємств, які мають важливе стратегічне значення, не кажучи вже про анулювання ліцензії на виготовлення військової техніки. Це ж робить, на думку Анни Картьє, досить спірними будь-які претензії і, тим більше, що застосування поняття "диверсія" і т.д., оскільки мова йде про приватне підприємство.
"Враховуючи викладене, АТ несе індивідуальний і надмірний тягар, а, отже, справедливий баланс, який повинен перебувати між захистом права заявника на власність і вимогами загального інтересу не досягнуто. Відповідно, арешт всіх активів і банківських рахунків підприємства є необґрунтованим контролем над використанням майна", - наголошується в заяві керівництва ХТЗ.
У зв'язку з цим керівництво ХТЗ звертається до "адвоката бізнесу" при ГПУ з проханням донести цю ситуацію безпосередньо до відома генерального прокурора Юрія Луценка і сприяти тому, щоб він взяв справу на власний особливий контроль до моменту повного і об'єктивного встановлення обставин.
Більш того, в листі наполегливо вказується на необхідність не тільки ретельної перевірки, але і підняття питання про закриття кримінальної справи. Окремим пунктом вимог є контроль законності дії посадових осіб СБУ, які своїми діями ХТЗ призупинити діяльність і фактично позбавили на три місяці зарплати багатотисячний колектив заводу.