ua en ru

Хімічну атаку під Дамаском здійснила сирійська армія - НАТО

Генеральний секретар НАТО Андерс Фог Расмуссен у промові на засіданні європейського представництва Фонду Карнегі заявив, що він не сумнівається в тому, що хімічну зброю 21 серпня в передмісті Дамаска застосували сили, вірні Башару Асаду.

Генеральний секретар НАТО Андерс Фог Расмуссен у промові на засіданні європейського представництва Фонду Карнегі заявив, що він не сумнівається в тому, що хімічну зброю 21 серпня в передмісті Дамаска застосували сили, вірні Башару Асаду.

"Ракети були випущені з району, який контролює урядова армія", - заявив генсек Північноатлантичного альянсу, відкидаючи заяву Росії та Сирії про те, що злочин під Дамаском зробили опозиціонери.

"Заколотникам просто не мало сенсу застосовувати хімічну зброю у контрольованих ними районах. Більш того, у них просто немає коштів доставки зарину, щоб розпорошити газ на такій великій території", - цитує Расмуссена агентство Reuters.

Генсек НАТО привітав російсько-американську угоду по знищенню хімічної зброї, але висловив думку, що в жодному разі не можна повністю виключати військового удару по Сирії.

Напередодні МЗС Росії заявив, що сирійська влада представили докази застосування опозицією хімічної зброї не тільки 21 серпня, але і в наступні дні. У Москві пообіцяли представити ці матеріали на Раді Безпеки ООН.

Вчора Башар Асад в інтерв'ю пообіцяв, що Сирія знищить свої запаси хімічної зброї. При цьому жодних додаткових умов країна для цього не висуває.

За словами сирійського лідера, вартість повного знищення арсеналів хімічної зброї в Сирії складе близько 1 млрд. доларів. Роботи по знищенню, за оцінкою Асада, можна завершити протягом року.

Асад зазначив, що Сирія готова передати хімічну зброю "тій країні, яка наважиться його прийняти". Він в черговий раз зазначив, що офіційний Дамаск не має до хімічної атаки 21 серпня ніякого відношення. Президент Сирії наголосив, що його уряд готовий знову пустити експертів ООН на територію країни.

Війна в Сирії триває з березня 2011 року, жертвами конфлікту стали понад 100 тис. чоловік. Ситуація в арабській республіці загострилася після того, як наприкінці серпня в передмісті Дамаску в результаті химатаки загинули більше 350 осіб. Розвідка США практично не сумнівається, що хімічна зброя була застосована військами Асада. З цією версією погоджуються всі провідні країни Заходу. Водночас сирійська влада стверджує, що зброю застосували бунтівники.

Після цього міжнародне співтовариство заговорило про можливість початку військової операції проти Сирії. Однак сценарій іноземного військового втручання було знято з порядку денного після того, як офіційного Дамаску, а також РФ і США вдалося домовитися про взяття хімічної зброї Сирії під міжнародний контроль.

Однак Барак Обама заявив, що кінцевим результатом угоди з ліквідації сирійської хімічної зброї повинна стати зміна влади в Сирії.