Світовий IT-гігант Google сьогодні, 31 жовтня, випустив на головній сторінці свого пошуковика спеціальний анімований логотип doodle, присвячений святу Хелловін.
Світовий IT-гігант Google сьогодні, 31 жовтня, випустив на головній сторінці свого пошуковика спеціальний анімований логотип doodle, присвячений святу Хелловін.
Історія цього сучасного свята сходить до давніх традицій Ірландії і Шотландії. Хелловін прийнято відзначати в переддень Дня всіх святих - 31 жовтня. Традиційно його відзначають у всіх англомовних країнах, хоча офіційно він святом не є.
З кінця минулого століття мода на костюми і традиції Хелловіна розширюється на схід - країни колишнього СРСР.
Саме слово "Хелловін" вперше згадується у XVI столітті як шотландське скорочення англійської фрази All-Hallows-Even (Вечірусіх святих). Історик Ніколас Роджерс, який вивчав витоки Хелловіна, зазначав, що прообраз Хелловіна, найімовірніше, зародився тільки з появою кельтського язичницького свята Самайн. Самайн був святом одночасно для всіх народів Британських островів і міцно асоціювався зі смертю і надприродним.
У той же час немає жодних доказів того, що у язичницькі часи свято мало якесь особливе значення, крім сільськогосподарського та сезонного. Вважається, що сприйняття Самайна як темного язичницького свята, пов'язаного з мертвими, зобов'язане своєю появою християнським ченцям X-XI століть, які писали про нього через приблизно два століття після затвердження Дня всіх святих і приблизно через 400 років після прийняття Ірландією християнства.
У той же час вже у VIII столітті День усіх святих починає поступово заміщати Самайн; завдяки взаємопроникненню гельських традицій і католицьких обрядів починають формуватися перші зачатки майбутнього Хелловіна. Приблизно в XVI столітті склалася традиція гайзінга - випрошування солодощів вночі 31 жовтня. Діти і дорослі одягали тканинні маски і ходили від одних дверей до інших, вимагаючи від господарів частування і дрібно пустуючи.
Зазначимо, що так звані Google Doodle - це логотипи, які відрізняються від стандартного на головній сторінці пошуковика Google. Вони зазвичай приурочені до якоїсь події, свята або річниці. Тимчасові логотипи стали з'являтися в Google у 1998 р. і за роки роботи пошуковика їх набралося більше тисячі.
Примітно, що doodle можуть бути також суто локальними. Втім, сьогоднішня дата відзначається у глобальному форматі, тобто святковий "дудл" від Google доступний у четвер по всьому світу.
Google - американська інтернет-корпорація, лідер серед пошукових систем. Заснована в 1998 р. Ларрі Пейджем і Сергієм Бріном, у 2004 р. провела IPO на суму 1,9 млрд дол. Займає понад 80% світового ринку пошукових запитів. Основний дохід компанії приносить онлайнова реклама, прив'язана до результатів пошуку на сторінках Google.
У 2012 р. дохід Google склав 50,17 млрд дол., чистий прибуток - 10,74 млрд дол. В Україні працює представництво компанії "Google Україна". Як відомо, від кінця липня ц.р. українською мовою став доступний голосовий пошук Google для персональних комп'ютерів у браузері Chrome.
Також додамо, що чистий прибуток Google у III кварталі ц.р. виріс на 36,4% порівняно з тим же періодом минулого року, склавши 2,97 млрд дол.