ua en ru

Групі "Приват" варто виключити посередників з ланцюжка поставок феросплавної продукції, - експерти

Виробники феросплавів програли судову тяжбу і не змогли домогтися порушення розслідування відносно імпорту цієї продукції в Україну. Зокрема, 8 лютого Окружний адміністративний суд Києва відмовив Української асоціації виробників феросплавів (УкрФА) в задоволенні позову до Міністерства економічного розвитку і торгівлі (МЕРТ) та Міжвідомчої комісії з питань міжнародної торгівлі (МКМТ), повідомив сьогодні «Комерсант-Україна».

Фактично, це означає, що УкрФА найближчим часом не вдасться диктувати умови на внутрішньому ринку і доведеться знижувати ціни, оскільки перспективи розгляду справи в апеляційній інстанції примарні.

Головний інвестстратег фінансової групи БКС Максим Шеїн вважає, що у більшості українських феросплавних заводів є дуже простий спосіб поліпшити свою економіку. «Їм достатньо виключити з числа покупців своєї продукції посередників в європейських країнах і СНД», - сказав Шеїн. За його словами, більшість українських феросплавних підприємств в грудні 2011 - січні 2012 року експортували феросиліцій в СНД по 950-1000 дол./т, а феросилікомарганець - по 850-920 дол./т, в той час, як на цих ринках вони коштували 1150-1200 дол./т і 1000-1100 дол./т, відповідно. «Різницю заробляли посередники, контрольовані тими ж групами, що і феросплавні заводи. Якщо їх виключити, то рентабельність підприємств значно зросте», - зазначив Шеїн.

УкрФА зажадала порушити спецрозслідування через те, що на тлі скорочення виробництва феросплавів в Україну почав зростати їх імпорт. За даними МЕРТ, в 2011 р. виробництво знизилося на 21%, імпорт зріс в 2,4 рази, експорт зменшився на 15,8%. У 2010 р. на імпортні феросплави припадало близько чверті їх споживання в Україну, а в 2011 р. їх частка перевищила 50%. Весь ринок, за даними виробників, оцінюється приблизно в 300 млн дол.

Проти обмеження імпорту неодноразово виступали металурги. У собівартості їх продукції феросплави становлять близько 4%. Гендиректор Федерації металургів України Сергій Притоманов каже, що обмеження ввозу могло призвести до монополізації ринку підприємствами, інтереси яких представляє УкрФА. Всі підприємства, що входять в УкрФА - Нікопольський, Запорізький і Стахановський заводи феросплавів - підконтрольні фінансово-промисловій групі «Приват» Ігоря Коломойського і Геннадія Боголюбова.

На думку аналітика ІК Dragon Capital Олександра Макарова, обмеження дозволили б групі «Приват» диктувати свої умови металургам, як це вже було в 2007-2009 рр. Тоді частка продукції підконтрольних групі підприємств на українському ринку становила від 75% до майже 100%.