Вчора в Нижньому Новгороді глави МЗС РФ і України Сергій Лавров і Костянтин Грищенко підвели підсумки 20 років дипломатичних відносин між країнами та обговорили плани на майбутнє, передає видання "Комерсант". Як стверджує видання, посилаючись на свої джерела, до списку розбіжностей держав - крім цін на газ, небажання Києва вступати в Митний союз і заборони на поставки в Росію українського сиру - додався намір України обкласти новими податками базу Чорноморського флоту. Вирішувати їх буде вже новий Президент РФ.
Як повідомляє видання, про головну - газову - проблему глави МЗС говорили на зустрічі стримано. Костянтин Грищенко визнав, що ця тема "стабільно складна". Сергій Лавров же заявив, що "домовленості з газових справах будуть досягнуті незабаром і на взаємоприйнятних умовах", але ніяких подробиць не розкрив.
Зате, як стало відомо виданню, учора на переговорах активно обговорювалася тема, тісно пов'язана з газовою, - перебування в Криму Чорноморського флоту РФ. Здавалося б, питання було вирішене ще в 2010 році, коли Президенти Дмитро Медведєв і Віктор Янукович підписали угоду "газ в обмін на флот". Тоді Київ отримав знижку на газ в обмін на продовження договору оренди бази в Севастополі до 2047 року. Однак, за словами співрозмовника видання в українській делегації, тепер у Києва виникли претензії до Москви. Україна вимагає обкласти податками ряд об'єктів бази, що використовуються не за прямим призначенням, або повернути ці об'єкти Севастополю. Крім цього Київ має намір обкласти митом частина ввезених для потреб флоту РФ товарів. "Представники РФ говорять нам, що везуть одні онучі. А раптом насправді там яхти? Треба розібратися", - говорить співрозмовник.
Також, за словами джерела видання в уряді України, який прокоментував "сирний" питання, дії РФ в Києві розцінили як "заходи тиску на владу Україну з метою примусу її до вступу до Митного союзу". Вчора Костянтин Грищенко спробував знайти вихід з глухого кута і навіть привіз з собою в Нижній Новгород директорів тих самих заводів, яких торкнулися обмеження. За даними видання, за робочим ланчем вони намагалися переконати Сергія Лаврова вплинути на Геннадія Онищенко. Однак, за словами пана Лаврова, сиром повинні займатися "професіонали з профільних відомств".
Дипломати сподіваються, що остаточні рішення усіх суперечок будуть знайдені під час чергового засідання міждержавної комісії на рівні Президентів. Правда, за словами джерела видання в українській делегації, Київ вкрай хвилює тривала відсутність зустрічей в такому форматі. Остання пройшла в далекому листопаді 2010 року. Наступна була призначена на осінь 2011 року, але зірвалася через газовий конфлікт. "Нам в принципі зрозуміло, з чим пов'язаний настільки тривала перерва. Немає зрушень по найбільш важких питань, по газу - нічого підписувати. Це міністри можуть собі дозволити просто так зустрітися і поговорити, а глави держав в передвиборний рік - ні", - заявив співрозмовник .
Проте Костянтин Грищенко вчора все ж оприлюднив запрошення майбутнього Президента РФ приїхати в Україну. Російські дипломати сподіваються, що до того моменту вдасться узгодити досить солідний пакет документів, щоб був привід для зустрічі. "Проблеми і розбіжності є, але вони вирішуються, в тому числі і на таких зустрічах, як в Нижньому, - пояснив один з російських переговірників. - Драматизувати ситуацію не варто". За його словами, сторони впритул підійшли до узгодження тексту договору про розмежування морського простору (передбачається, що документ охопить Чорне та Азовське моря, а також Керченську протоку). "Так що, можливо, Президентам скоро буде що підписати", - резюмував дипломат.
Нагадаємо, раніше повідомлялося, що російською стороною не узгоджено документи на 13 земельних ділянок під Чорноморський Флот (ЧФ) площею в 14,187 тис. га.