Держава поки що є нездатною знизити боргове навантаження і вдається до нових запозичень для покриття старих боргів, - аналітики
Держава поки що являється нездатною знизити боргове навантаження і вдається до нових запозичень для покриття старих боргів. Про це йдеться в опублікованому сьогодні квартальному прогнозі компанії Da Vinci AG «Тренди, ризики і перспективи української економіки у ІІ кварталі 2011 року: Ukrainian Economic Trends Forecast».
У звіті говориться, що сьогодні ОВДП є ключовим інструментом уряду для покриття боргових зобов'язань. «Велика частка внутрішнього боргу, як і раніше приходиться на ОВДП. Незважаючи на деяке зниження зобов'язань за ОВДП у січні 2011 р. вже в наступному місяці вони збільшилися фактично до рівня грудня 2010 р. Аналогічна картина спостерігається і за зовнішніми позиками. Динаміка ключових кредитних позицій - МВФ і єврооблігацій схожа зі структурною динамікою внутрішнього боргу», - говорять аналітики.
Як відзначають в компанії, це означає, що держава поки що являється нездатною знизити боргове навантаження і вдається до нових запозичень для покриття старих боргів. При цьому інші боргові зобов'язання знаходяться на незмінному рівні.
У Da Vinci AG констатують поступове наближення до межі «червоної зони», яка може бути досягнута до кінця 2012 р. При цьому макроекономічні тенденції не дозволяють говорити про зміну тренда до кінця поточного року.
У прогнозі Ukrainian Economic Trends Forecasts щодо інфляційних показників в Україні відзначається, що перший квартал 2011 р. розвіяв міфи про можливість стримати інфляцію на рівні нижче 10% і прогнозується досягнення інфляцією до кінця поточного року діапазону 10,5-11,5%.
Домінуючим драйвером зростання цін в Україні в другому кварталі 2011 р. продовжить залишатися ринок продуктів харчування. Крім того, істотний вплив на зростання споживчих цін у цей період надасть чергове зростання тарифів ЖКГ на електроенергію на 15%. Його внесок у загальну картину інфляції становитиме близько 0,2%.
У звіті відзначається, що інфляційна динаміка в Україні в цілому відповідає основним трендам світових ринків. Подібний висновок робиться на підставі аналізу даних інфляції в деяких країнах світу в період I кварталу 2011 р. Проте в Da Vinci AG підкреслюють, що самі показники виявилися значно нижчими. «Вважаємо, що це пов'язано з тим, що інфляційний кошик Україна сьогодні неадекватно оцінює ключові позиції попиту на товари і послуги. У зв'язку з цим індекс споживчих цін в Україні занижений приблизно на 5 процентних пунктів», - йдеться у звіті.
У компанії відзначають, що кореляція індексу споживчих цін та індексу цін виробників на нинішньому етапі дає підстави говорити про те, що до кінця року споживча інфляція продовжить своє зростання більш інтенсивними темпами, ніж очікувалося.
У прогнозі Ukrainian Economic Trends Forecasts щодо курсу національної валюти йдеться, що Національному банку України (НБУ) буде все складніше підтримувати стабільність гривні. «Збільшення дисбалансу між показниками інфляції і курсу національної валюти веде до втрати цінової конкурентоспроможності економіки і подальшого нарощування обсягів імпорту, що підвищує ризик девальвації національної валюти», - йдеться в документі. Тим не менш, аналітики Da Vinci AG вважають, що національна валюта в II кварталі 2011 р. буде зберігати позиції в межах 7,95-7,99 грн/дол.
У прогнозі Ukrainian Economic Trends Forecasts щодо валюти єврозони йдеться, що курс валютної пари євро-долар в II квартал поточного року буде тягнутися до орієнтиру в 1,45 дол./євро, а прогнозований курс євро в Україні перебуватиме в межах 11,2-11,6 грн/євро.
Аналітики Da Vinci AG звертають увагу на продовження зростання безробіття в Україні, що стартував в III кварталі минулого року. При цьому кількість безробітного населення в Україні досягла позначки липня 2009 р. «Динаміка безробіття в Україні має W-подібну форму. Показово, що її пікові значення збігаються за формою і часу з піковими значеннями безробіття в індустріально розвинених країнах з високою часткою промислового і сировинного експорту», - йдеться у звіті. При цьому аналітики стверджують, що зростання безробіття в Україні є не національним, а загальносвітовим трендом, що зачіпає країни з індустріальною експортно-орієнтованою економікою.
«Нестабільність світового ринку не дозволяє економікам ефективно знижувати рівень безробіття і підвищує волатильність даного макропоказника. Вважаємо, що в II кварталі 2011 р. рівень безробіття в Україні залишиться вкрай нестабільним і буде коливатися в межах 2-2,4%, продовжуючи реагувати на світову кон'юнктуру товарних ринків», - наголошується в звіті.
Також в прогнозі компанії Da Vinci AG йдеться, що Україна знову вибудовує систему сировинного експорту. У звіті підкреслюється зростання частки експорту продукції вітчизняної металургії та хімічної промисловості. Крім того, збільшилася частка руди і насіння олійних у загальній структурі експорту. У звіті стверджується, що у разі зняття заборони на експорт зерна, частка сировини і напівфабрикатів в українському експорті зросте мінімум на 5%.
«Галузі з більш високим рівнем доданої вартості, в першу чергу машинобудування (крім експорту локомотивів) демонструють куди меншу динаміку зростання, а то й падіння, як у випадку з експортом механічних машин. Дані тенденції означають, що Україна знову вибудовує систему експорту, орієнтовану на сировину і напівфабрикати. Це зменшує рівень її стабільності на довгостроковий період і робить її більш схильною до кризових явищ на зовнішніх ринках», - йдеться у звіті.
За оцінками аналітиків Da Vinci AG, така стратегія є хибною і може виявитися фатальною для вітчизняної економіки у разі посилення волатильності ринків.
Крім того, у прогнозі відзначається, що в України активізувався ринок купівлі-продажу банківських установ. На думку аналітиків, угоди відображають загальну тенденцію: всі продажі були зроблені іноземним капіталом - нідерландським, грузинським і російським. При цьому банківські установи набували представники українського капіталу. «Ми вважаємо, що це є трендом, який буде актуальний до кінця 2011 року» - сказано в звіті.
За оцінками аналітиків Da Vinci AG, іноземний банківський капітал не бачить перспектив в українському ринку, що підтверджується не тільки продажем банків, але й відходом з ринку шляхом закриття представництв зокрема Kookmin Bank (Республіка Корея) та Bayerische Landesbank (Німеччина). «У той же час, великі вітчизняні ФПГ нарощують активи, маючи можливості і бачачи перспективи у використанні банківських структур. Ми прогнозуємо подальшу активність на ринку M&A, в основному за рахунок виходу з України іноземного капіталу»- стверджують у компанії.
Також аналітики Da Vinci AG стверджують, що процес концентрації активів у великих компаній в сільському господарстві вийшов на новий рівень і буде тривати далі. За оцінками аналітиків компанії, політика держави в сільському господарстві, невизначеність із майбутнім землі сільськогосподарського призначення, податковий і адміністративний пресинг змушує окремих представників бізнесу йти з цього ринку. «Попит на такі активи є у великих компаній. Вони мають достатні фінансові та лобістські ресурси для роботи на ринку в нових умовах, тому користуються можливістю і «нарощують м'язи» - йдеться у звіті. Як приклад в компанії наводять угоди, зроблені в першому кварталі 2011 р. за участю фінансово-промислових груп Олега Бахматюка та Андрія Веревського.
У звіті стверджується, що концентрація ринку буде тривати і далі. «Найбільш великі землевласники будуть нарощувати банк землі і виробничі потужності, користуючись ситуацією в АПК, яка негативно позначається на стані невеликих підприємств», - вважають в компанії.
Додатковим тригером цього процесу може стати рішення про лібералізацію ринку землі. У такому випадку близько 50% власників українських компаній у сфері АПК на рівні «середній» і «середній +» будуть розглядати варіант продажу бізнесу до вступу реформи в силу, - йдеться у звіті Da Vinci AG. «Це пов'язано з тим, що для покупки власної землі (особливо за участю іноземних компаній, що сьогодні обговорюється в Адміністрації Президента) у них не вистачить коштів. Для мінімізації ризику втрати площ і бізнесу в цілому значна кількість власників може прийняти рішення про його продаж»- пояснюють у компанії.