Державна митна служба України (Держмитслужба) розробила нові критерії оцінки, щоб розширити доступ компаній до спрощеного порядку проходження митного контролю та оформлення товарів. Про це йдеться в поправках до наказу № 735 від 10 серпня 2009 р., повідомляє "Комерсант-Україна".
Зокрема, Держмитниця змінила умови для підприємств-резидентів, що претендують на отримання права спрощеного проходження митних процедур. Перш за все для застосування процедури сприяння у відомстві хочуть отримати безперешкодний доступ до фінансової, бухгалтерської та банківської документації підприємств, що стосується переміщення товарів і транспортних засобів через кордон.
Держмитниця вирішила доповнити існуючі 19 критеріїв оцінки підприємств ще 4 пунктами. При цьому компанії недостатньо відповідати лише одному з них: потрібно набрати 18 і більше балів, щоб потрапити в "зелений" список, і 23 - в "білий". Серед нових критеріїв - вимоги до підприємства-представництва іноземної фірми в Україні закуповувати товари за прямими договорами, здійснювати їх гарантійне обслуговування і підписати меморандум про співпрацю з митницею. Тільки за даної відповідності суб'єкт зможе заробити 10 балів. Компанія отримає максимальну кількість балів, якщо входить в сотню найбільших платників в митній системі. На бал менше - якщо здійснює діяльність на регулярній основі більше 10 років. Якщо до цих пір проходять оцінювання підприємства з тривалістю ведення бізнесу до 1-2 років отримували 1-3 бали, то за новими критеріями вони повинні будуть відповідати іншим умовам.
Крім того, планується скоротити з двох років до одного року терміни, протягом яких посадові особи компаній-претендентів не повинні залучатися до кримінальної відповідальності за порушення митних правил. У документі також з'явилася можливість знімати по 4-5 балів за порушення митних правил.
Як пояснили в Держмитниці, зараз під режим сприяння потрапляють 524 підприємства: 386 перебувають в "білому" списку, 138 - в "зеленому". У Держмитниці стверджують, що збільшення кількості критеріїв призведе до зростання числа претендентів на пільгову митну процедуру. Нагадаємо, режим сприяння передбачає ряд преференцій, зокрема митний огляд у пункті пропуску не здійснюється або проводиться вибірково.