Перші підсумки реалізації Концепції розвитку лісового і мисливського господарства України будуть видні вже до кінця цього року. Про це заявив голова Держлісагентства Олександр Ковальчук під час презентації документа на колегії Міністерства аграрної політики та продовольства.
"Над документом працювали більше 60 кращих експертів в галузі, включаючи міжнародних партнерів з ФАО та Європейського інституту сусідства і партнерства. В результаті ми отримали комплексний і поетапний план дій, який максимально відповідає реаліям лісового господарства, враховуючи при цьому успішний досвід наших європейських сусідів - Латвії, Польщі та Болгарії", - повідомив Олександр Ковальчук.
Документ визначає 4 пріоритети розвитку галузі - реформування системи управління, створення сучасної лісової охорони, введення електронного обліку деревини для всіх лісокористувачів, а також перехід на електронні держзакупівлі.
"Пілотні підприємств успішно протестували систему допорогових торгів ProZorro, і з 1 листопада ми готові впровадити цю платформу по всій структурі агентства. За підрахунками, річна економія перевищить 1 млрд гривень. Післяпорогові торги будуть проходити через відкриті електронні тендери", - повідомив глава відомства.
Загальний електронний облік деревини Концепція передбачає з 1 липня 2016 року. Нововведення істотно скоротить частку тіньових рубок і заощадить державі до 2 млрд грн. У наступному році також з'явиться лісовий патруль, створений за аналогією з поліцією.
"Паралельно з цим буде оптимізована структура самого лісагентства. Мета - скоротити адміністративний штат та розділити функції господарювання та контролю. Поки одне відомство виконує ці дві полярні завдання, корупцію в галузі не викорінити", - заявив Олександр Ковальчук, анонсувавши також принципове оновлення конкурсної комісії по відбору директорів держпідприємств галузі.
Рішенням колегії міністерства, а також експертів ЄС та представників профільних асоціацій Концепція схвалена і буде передана на розгляд Кабміну України.
Нагадаємо, в управлінні Держлісагентства знаходиться близько 74% лісів країни. Решта 26% належать іншим лісокористувачам, які в рік рубають до 1,5 млн кубометрів лісу. З цього обсягу тільки 10% проходить через електронний облік, в той час як в структурі агентства цей показник досягає 90%. При загальній річній рубці в 14-15 млн кубометрів обсяг "чорного" лісу, за оцінками експертів, сягає 3 млн кубометрів.