Госказначейские валютні зобов'язання на 9,2% вигідніше, ніж банківський депозит, - експерти
Вкладення в госказначейские валютні зобов'язання під 9,2% річних вигідніше для інвесторів, ніж звичайні банківські депозити. Таку думку висловили в аналітичної компанії "Простобанк Консалтинг".
Зокрема, експерти нагадали, що у 50 найбільших українських банків ставки по річних депозитах у доларах США у вересні в середньому складуть 7,6-7,8%, в залежності від виду депозиту. Також суттєвою перевагою госказначейских зобов'язань є і їх гарантування в повному обсязі з боку держави.
Нагадаємо, 24 вересня банкнотно мо-монетний двір НБУ почав друк державних казначейських зобов'язань номіналом 500 дол., загальний обсяг емісії яких складе 200 млн дол. Ці папери зможе придбати будь-який фізособа на загальну суму не більше 150 тис. грн. Раніше такі папери могли купувати тільки юрдица. "Ощадбанк" почне реалізацію цінних паперів 10 жовтня.
"Мінфін і Нацбанк створили новий інструмент - так зване казначейське зобов'язання, яке має дуже хороший купон - більше 9%, гарантію від девальвації або ревальвації і стовідсоткову гарантію держави по виплатах. Я закликаю всіх придивитися до цього інструменту. Це набагато вигідніше, ніж купувати валюту іншої держави. Інфляція, навіть доларова, покривається дев ' ятьма відсотками, ці папери можна буде продати в будь-який час, і можна буде вже більше не звертати уваги на курсові коливання іноземної валюти", - відзначив зокрема, голова Нацбанку Сергій Арбузов.
Казначейські зобов'язання будуть випущені в неіменною документарній формі, вони не вимагають відкриття рахунку або договору з банком, підкреслив директор департаменту НБУ з управління валютним резервом та здійснення операцій на відкритому ринку Олександр Дубихвіст.
"Власник цінних паперів не повинен буде якимось чином розкривати свої персональні дані. По суті, це внесок на пред'явника, що у випадку з банківським депозитом принципово неможливо", - зазначив Дубихвіст.
Директор Українського аналітичного центру Олександр Охріменко вважає, що фактично, це будуть готівкові долари США - номіналом 500 дол.
"Власники казначейських зобов'язань зможуть вільно ними розпоряджатися. Зобов'язаннями можна буде розплатитися з іншою фізичною особою. У разі ж депозитного договору - перепродати або передати свій внесок іншій особі дуже складно, причому, завжди потрібна участь банку, де зберігається депозит", - підкреслив експерт.
Власники казначейських валютних облігацій отримають право не декларувати свій інвестиційний дохід, тобто, відсотки будуть повністю діставатися "вкладникам", адже їм не доведеться платити прибутковий податок. Крім того, за законом, держава не може переглядати заявлену процентну ставку.
"Казначейські зобов'язання на відміну від депозитів не дозволяють переглядати умови. Відсотки по цих цінних паперів є фіксованими на весь термін їх обігу, і не можуть бути змінені ні за яких обставин. Це одна з відмінностей нових цінних паперів від довгострокових депозитів, ставки за якими банки має право змінювати і нерідко цим користуються", - пояснив Охріменко.
Якщо виникне необхідність терміново повернути гроші, не чекаючи строку погашення зобов'язань, валютні казначейські зобов'язання завжди можна швидко обміняти на відповідну суму в доларах США. "Ощадбанк" зобов'язаний викупити їх за номіналом плюс сума отриманого доходу, але за винятком одного відсотка (за дострокове розірвання депозиту проценти, як правило, практично повністю згоряють). На думку експертів, це умови роблю вигідною покупку зобов'язань навіть для тих, хто готовий розміщувати кошти лише на рік. Комісія в один відсоток при зворотному викупі цінних паперів державним банком буде для них майже непомітна за рахунок високої процентної ставки.
"Якщо вдасться прищепити населенню України звичку довіряти державі, нехай і шляхом придбання валютних казначейських зобов'язань, то на наступному етапі можна буде залучати українців до купівлі гривневих ОВДП. Історія становлення фінансового ринку США показує, що цей шлях хоча і довгий, але цілком реальний. І тоді вже можна буде говорити про добровільну дедоларизації заощаджень українців", - резюмував фінансовий аналітик, керуючий партнер компанії Capital Times Ерік Найман.