Держінспекція ядерного управління хоче продовжити експлуатацію енергоблока, термін роботи якого минув, - НЕЦУ
Державна інспекція ядерного регулювання України хоче продовжити без проведення необхідних заходів з підвищення безпеки, що несе значні загрози населенню і навколишньому середовищу, експлуатацію енергоблоку №1 Южно-Української АЕС, проектний термін роботи якого закінчується 2 грудня 2013 року. Про це повідомляється в прес-службі Національного екологічного центру України (НЕЦУ).
Згідно з повідомленням, про загрози експлуатації енергоблоків у понадпроектний термін без виконання усіх заходів з безпеки свідчить дослідження Звіту з періодичної переоцінки безпеки енергоблоку №1 ЮУ АЕС, яке Національний екологічний центр України провів технічної підтримки експертів в ядерній галузі. В проаналізованому документі відсутня фактична інформація. Є лише узагальнена і висновки 14 факторів безпеки.
"ДП НАЕК "Енергоатом" не виконав понад півсотні заходів, включених Міжнародним агентством атомної енергії (МАГАТЕ) до Комплексної (зведеної) програми підвищення безпеки реактора. І частково не втілив рекомендації, розроблені після аварії на японській АЕС "Фукусіма-Даічі"", - наголошується в повідомленні.
Як зазначили фахівці НЕЦУ, планова кількість циклів розморожування на енергоблоці вже перевищено, що загрожує утворенням в корпусі реактора мікротріщин. Подальша експлуатація корпусу, який не підлягає заміні при таких умовах може призвести до серйозної аварії з викидом радіоактивних речовин в атмосферу.
"Аналогів енергоблоку №1 ЮУ АЕС у світі небагато. Досвіду використання такої установки вкрай мало, що лише посилює необхідність ретельної перевірки її стану. Але на підтримку безпечної роботи АЕС в "Енергоатома" не достатньо коштів", - йдеться в повідомленні.
"На заходи з підвищення безпеки АЕС до тарифу Енергоатому включено лише 726,7 млн. грн., а потрібно майже 3 мільярди. І це тільки в 2013 році", - зазначила експерт НЕЦУ Тетяна Вербицька.
Сьогодні в Южноукраїнську (Миколаївська обл.) проходять громадські слухання, присвячені темі продовження експлуатації старого ядерного реактора.
"Як можна обговорювати питання національного масштабу щодо подальшої долі відпрацьованого реактора на містечкових слуханнях з людьми залежними від адміністрації ЮУ АЕС? - коментує Юрій Урбанський, виконавчий директор НЕЦУ. - Сумний досвід чорнобильської та фукусімській аварій, схоже, нічому не навчив ділків від мирного атома".