У Державній податковій службі (ДПС) мають намір посилити контроль за сплатою інтернет-магазинами податків, повідомляє "Комерсант-Україна".
ДПС розробила зміни до закону "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", прийняття яких дозволить фіскалам жорстко контролювати обсяги продажів через інтернет-магазини і, відповідно, повноту сплати ними податків до бюджету. Запропоновано зобов'язати юридичних осіб, що займаються електронною торгівлею, надавати споживачеві розрахунковий документ - фіскальний чек. Він буде видаватися споживачам, які отримують або повертають товар, отримують послугу або відмовляються від неї, включаючи "ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі інтернет". Фіскальний чек буде видавати кур'єр при доставці товару.
Як пояснили виданню в прес-службі ДПС, кожен постачальник повинен буде мати при собі портативний касовий апарат. "Таким чином, клієнт в разі потреби зможе довести, що купив товар в певній кількості і на зазначену суму саме в цьому інтернет-магазині. У законодавстві не визначено поняття інтернет-торгівлі, фактично всі такі магазини поза законом", - додають в ДПС, нагадуючи, що в Росії вся електронна комерція ліцензована, кожен магазин внесений до реєстру. "У нас, зокрема, замовивши доставку з "Фуршету", можна також отримати фіскальний чек, тобто, їх кур'єри вже оснащені касовими апаратами", - додають в ДПС.
Ціна сертифікованих в Україні портативних касових апаратів варіюється від 1,5 тис. до 3 тис. грн. За словами директора підприємства-виробника "Екселліо" Володимира Краснова, великим попитом користуються дешеві моделі. Їх найчастіше купують для надання послуг паркування і в невеликі торгові точки. "Такі апарати видають до 1 тис. чеків в день і дуже прості у використанні", - додає Краснов.
На думку президента Асоціації електронного бізнесу Юрія Чайки, мета податківців - не стільки захист прав споживачів, скільки контроль над адекватною сплатою податків. "З одного боку, така ініціатива виправдана, оскільки фіскали бачать, що товару продається значно більше, ніж сплачується податків. З іншого - оснащення кожного кур'єра мобільним терміналом для видачі чека призведе до подорожчання продукції. Причому дешевий товар подорожчає в більшій ступені, ніж дорогий" , - каже Чайка. У ДПС зазначають, що ціна товару, купленого в інтернеті, на 25% нижче, ніж у офлайнових магазинах, завдяки економії на утриманні офісу, складських приміщень та великої кількості співробітників.
Виконавчий директор "Терра-центр" (франчайзі датської компанії Jysk) Євген Іваниця підтверджує, що оснащення кур'єрських служб портативними апаратами призведе до подорожчання вартості послуг доставки. "Ми користуємося послугами компанії "Міст Експрес", вони надають нам накладну, згідно з якою ми звітуємо, тому апарати доведеться закуповувати ім. Крім подорожчання товару, процедура доставки буде займати більше часу. У компанії величезний автопарк, і оснастити кожен автомобіль касовим апаратом складно" , - пояснює Іваниця. В "Міст Експрес" від коментарів відмовилися. Юрій Чайка вважає, що домогтися значного фіскального ефекту не вдасться. Невеликі компанії в разі посилення фіскального контролю традиційно дроблять бізнес і оформляють його на фізичних осіб-підприємців, які звільнені від використання РРО. Чайка нагадує, що більше половини інтернет-магазинів зареєстровані як СПД. "Але думаю, у податковій службі придумають якийсь метод впливу і в цьому випадку. Ще 5 років тому звичайні магазини теж працювали без чеків", - резюмує він.
Нагадаємо, ДПСУ за I півріччя 2012 р. перерахувала до зведеного бюджету 141,8 млрд грн.