ua en ru

Глава ЄЦБ Маріо Драгі констатував успішність програми OMT

Голова Європейського центробанку (ЄЦБ) Маріо Драгі констатував успішність програми "прямих монетарних операцій" (Outright Monetary Transactions, OMT). Програма OMT була оголошена ЄЦБ у вересні 2012 р. і передбачала потенційно необмежену купівлю облігацій країн Євросоюзу, які найсильніше постраждали від світової фінансової кризи.

За словами Драгі, слова якого наводяться в поширеному сьогодні прес-релізі ЄЦБ, програма OMT зіграла ключову роль у стабілізації фінансових ринків, на тлі чого виграли фактично всі економічні агенти, включаючи корпорації, банки і сектор нерухомості.

Драгі зазначив, що після затвердження цієї програми, спрямованої на зняття "необґрунтованих очікувань розпаду єврозони", прибутковості довгострокових держоблігацій Іспанії, Італії, Ірландії та Португалії помітно знизилися, банки знову отримали доступ до повноцінного фондування, відтік депозитів припинився. Зокрема, спреди прибутковості бондів Іспанії, Італії та Ірландії до бундесбондам знизилися на 150-250 базисних пунктів, Португалії - майже на 500 базисних пунктів, зазначив глава ЄЦБ.

Він підкреслив, що програма OMT дозволила скоротити фрагментацію фінансових ринків. За його словами, явища фінансової фрагментації в єврозоні, що характеризуються сильним розкидом розмірів процентних ставок, пропонованих державам і приватним компаніям, скоротилися, про що свідчить рівень цільових балансів (мінімальний обов'язковий залишок, необхідний для підтримки прибутковості, для покриття операційних витрат), зменшився на 285 млрд євро в порівнянні з піковими показниками минулого року.

ЄЦБ активно діяв, реагуючи на кризу, і готовий при необхідності приймати подальші кроки, спрямовані на підтримку стабільності монетарного союзу, пообіцяв Дарги, в той же час зазначивши, що програма монетарного стимулювання ЄЦБ має свої межі і не може бути "універсальним ліками від усіх проблем". Зокрема, ЄЦБ не може надавати капітал або впливати на рішення банків при оцінці кредитоспроможності індивідуальних позичальників. Монетарна політика ЄЦБ також "не може створити реальне економічне зростання": якщо економіка стагнує, ВВП не зростає і компанії не конкурентноздатні, ЄЦБ тут нічим допомогти не може, сказав Драгі.