Держкомісія з цінних паперів і фондового ринку (ДКЦПФР) вчора схвалила програму розвитку фондового ринку до 2015 р., пише «Комерсант-Україна». Документ пропонує механізми вирішення проблеми низької ліквідності ринку, поліпшення його інфраструктури і спрощення валютного регулювання.
В розпорядженні видання опинився текст "Програми розвитку фондового ринку на 2011-2015 рр.", затверджений вчора Держкомісією з цінних паперів і фондового ринку. З документа виходить, що основні проблеми українського ринку капіталу можна вирішити за допомогою податкового і валютного стимулювання, збільшення капіталізації ринку, вдосконалення його інфраструктури і механізмів державного регулювання. Підготовкою програми ДКЦПФР займалася з червня, тепер її повинен затвердити Кабінет міністрів.
У програмі міститься більш ніж 120 заходів із вирішення проблем. У короткостроковій перспективі (до кінця 2012 р.) планується вирішити звернення концесійних корпоративних облігацій, знизити вимоги до лістингових паперів, дозволити включати в лістинг біржі акції, які вже пройшли процедуру лістингу на іншому фондовому майданчику. Потенціал місцевого ринку в найближчі два роки ДКЦПФР розкриватиме шляхом стимулювання первинних розміщень цінних паперів (IPO). Збудити інтерес емітентів до IPO планується через спрощення умов випуску і розміщення паперів, також очікується зміна вимог до андеррайтерів і введення - до маркет-мейкерів.
Серед валютних інновацій документа - спрощення порядку здійснення операцій з іноземною валютою для резидентів, з тим щоб українські інвестори могли активніше купувати цінні папери емітентів інших країн. Планується врегулювати випуск і обіг валютних деривативів. Документ також декларує необхідність обов'язкового створення Центрального депозитарію.
Довгострокова перспектива (до кінця 2015 р.) розвитку фондового ринку передбачає скасування торгівлі з відстроченням платежу - всі операції повинні будуть здійснюватися тільки в режимі миттєвого постачання проти платежу. Зміни торкнуться власників фондових бірж: ДКЦПФР обмежить акціонерів бірж 5% - як на пряму, так і опосередковано. Результатом виконання програми повинна стати велика публічність компаній, що працюють на фондовому ринку, в частині розкриття інформації про кінцевих власників.