Днями брокер Іван Єфименко завершив операцію - оформив документи на продаж трикімнатної квартири в районі площі Льва Толстого. За "троячку" з дизайнерським євроремонтом і якісними меблями господарі просили всього 130 тисяч євро, обіцяли хороший торг, але гроші хотіли обов'язково в євро. Сім'я - власники "троячки", - вже придбали собі нерухомість за кордоном.
Днями брокер Іван Єфименко завершив операцію - оформив документи на продаж трикімнатної квартири в районі площі Льва Толстого. За "троячку" з дизайнерським євроремонтом і якісними меблями господарі просили всього 130 тисяч євро, обіцяли хороший торг, але гроші хотіли обов'язково в євро. Сім'я - власники "троячки", - вже придбали собі нерухомість за кордоном.
Така ситуація на ринку нерухомості - не рідкість. За словами Анатолія Топала, віце-президента Асоціації професійних управляючих нерухомістю, зараз в Україні в два-три рази більше цікавляться закордонною нерухомістю з метою покупки, ніж в 2013 році. Погіршення якості життя, політична та економічна нестабільність, загроза війни тощо змушують українців вирушати на пошуки кращого життя за кордон. Для деяких покупка нерухомості за кордоном ще й спроба зберегти свої гроші - з-за військових дій і економічних проблем багато переживають за свої заощадження.
"Главред" вирішив з'ясувати, що можна купити в ЄС за ціною стандартної "двушки" в Києві?
Столичний підхід
Київ - далеко не найдешевше місто в Європі. Ще до 2013 року за гроші, виручені від продажу житлової нерухомості в головному місті України, можна було купити невелику квартиру на околиці однієї зі столиць у Східній Європі. Зараз, після того як національна валюта подешевшала більш ніж на 60%, придбати житло в будь-якій столиці Європи майже нереально. Однак грошей від продажу квартири в Києві з лишком вистачить на квартиру або навіть приватний будинок у віддалених, у тому числі і курортних регіонах ЄС.
Так, за даними інформаційно-аналітичного порталу "Столична нерухомість" середня ціна "двушки" на лівому березі - 67 тис. євро, на правому - 78 тис., в центрі досягає 130-ти. Стандартна площа такої квартири ледь перевищує 60 м кв, а якщо мова йде про будинки 1980-х років споруди - то й 50-ти.
У більшості міст ЄС така площа в однокімнатних: часто це кухня і вітальня, рідше: кухня-студія, окрема спальня.
Найдорожча нерухомість у Вільнюсі і Софії. На сьогоднішній день, це, мабуть, і всі столиці, в яких ще можна спробувати пошукати нерухомість за київськими цінами. Так, судячи з оголошень на сайтах нерухомості, двокімнатну квартиру не в центрі Софії можна знайти за 30-35 тисяч євро. "У Вільнюсі реально купити двокімнатну квартиру без обробки в новому будинку за 230 тис. латів (66,5 тис. євро). Однак для цього потрібно, як мінімум, півроку цю квартиру "ловити"", - пишуть на одному з форумів, присвячених нерухомості Литви.
Житло в Варшаві та Відні коштує набагато дорожче. Так, у польській столиці вартість "двушки" в будинку економ-сегмента розташованому в хорошому районі, починається від 100 тисяч євро. Квартира являє собою спальню і вітальню з великим балконом. Якщо вірити оголошенням - у таку квартиру вже можна відразу заїжджати - кухня обладнана меблями і технікою, а в самій квартирі зроблений ремонт.
Аналогічне житло у Відні коштує від 130 тисяч євро. Тут вартість одного квадратного метра стартує з 2 тисяч євро.
А ось столиці Італії, Великобританії і Франції більшості пересічних українців не по кишені. Так, вартість квадратного метра в промисловому районі Лондона починається від 5 тис. фунтів стерлінгів (від 6 тисяч євро), на околиці Парижа ціна квадратного метра стартує від 5 тисяч євро, в Римі, в робочому кварталі Пренестино, від 3 тисяч євро.
Геть - на околицю
Втім, експерти зазначають, що українці зараз не женуться за перевагою жити в столиці. Багато цілеспрямовано підшукують собі житло де-небудь у глибинці. "Мої клієнти, які продали "трійку" на Льва Толстого, їдуть жити в Іспанію - купують будинок в якомусь курортному місті", - розповідає Іван Єфименко.
Учасники ринку відзначають: зараз у наших співвітчизників підвищений інтерес до нерухомості Іспанії, Португалії, Словаччини та Німеччини. "Рівень життя в цих країнах вище, ніж в Україні, і там можна купити нерухомість за цінами київського рівня", - пояснює брокер.
Особливим інтересом, за його словами, користуються і курортні райони - біля гірськолижних трас і на узбережжі. Наприклад, апартаменти в Болгарії біля моря в новому чотириповерховому комплексі з басейном, фітнес-центром і цілодобовою охороною буде коштувати 40-45 тисяч євро.
Двокімнатну квартиру в Карлових Варах можна знайти за 23-25 тис. євро. Правда, це буде будинок старої споруди, як правило, з автономним опаленням. Зате розвинена інфраструктура буде на порядок краще ніж, наприклад, в районі Троєщини, а освітленню вулиць, не кажучи вже про тишу і свіжому повітрі, можуть позаздрити навіть престижні райони української столиці.
У Словаччині, у маленькому населеному пункті, де проживає не більше 50 тисяч чоловік, "однушку" можна придбати за 20-25 тис. євро, "трійку" через 35-40 тисяч євро. В місті, де проживає понад 250 тисяч осіб, вартість житла буде в два рази дорожче.
У Німеччині недорогі квартири можна знайти в Дрездені та Берліні - невелику двокімнатну квартиру там цілком реально підшукати в районі 60 тисяч євро. Правда, як правило, це будуть будинки старої споруди. І витрати на комунальні платежі там буде набагато вище, ніж в стандартному будинку.
В Італії, Франції та Великобританії знайти щось підходяще за ціною буде вкрай важко. "Зараз в Італії можна купити невеликий будинок в селі за 20-30 тисяч євро, але що там робити? Роботи особливої немає. Хіба що займатися фермерством. Навряд чи кияни до цього пристосовані", - міркує Олена Верді, переїхала з України жити на Апенніни.
Теоретично за 30-40 тис. євро можна пошукати старі будинки в курортних містах, перерахованих вище країн, але потрібно бути готовим до того, що ці будинки потребують інвестицій - відразу заїхати і жити в них не можна. "Будівельні роботи тут дуже дорогі. Навіть така дрібниця як замінити замок на двері коштує 50 євро", - зазначає Верді.
Правда, такі складності українців з кожним днем лякають все менше - бажаючи втекти від війни, бідності та нестабільності в рідній країні, наші співвітчизник все частіше замислюються про переїзд. Для багатьох, вже прийняли таке рішення, соціальні гарантії, рівність перед законом, мінімальний рівень корупції, хороші дорогі і якісне медичне обслуговування є відмінним мотивом, щоб будувати "з нуля" своє життя в новому для них державі.
Джерело: Главред