Експорт газу підконтрольного Кремлю "Газпрому" в Європу може скоротитися приблизно на третину в цьому році через конкуренцію зі скрапленим природним газом і планів переходу на розрахунки в рублях. На частку Росії припадає близько 40% поставок газу в Європу, але Захід все активніше намагається відмовитися від російського палива з тих пір, як 24 лютого Москва почала вторгнення в Україну.
Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на Reuters.
Плани стягувати плату з "недружніх" країн за продаж газу в рублях також підірвали перспективи експорту російського газу, вважають аналітики, оскільки Європа заявила, що це рівносильно" шантажу", і майже одноголосно відмовилася підкоритися.
Сергій Капітонов з енергетичного центру Московської школи управління "Сколково" сказав, що поставки "Газпрому" в Європу можуть скоротитися на 40-45 млрд кубометрів цього року з приблизно 150 млрд кубометрів у 2021 році.
Синдре Кнутссон, глава відділу досліджень газового ринку в Rystad Energy, сказав, що обсяги газопроводу можуть впасти ще більше, "під впливом прагнення покупців стати менш залежними від Росії, або через те, що Росія стримує обсяги, наприклад, через розбіжності з приводу того, в якій валюті газ повинен бути оплачений".
Він також не виключив зупинки потоків через Україну, якщо війна завадить безпечному продовженню роботи трубопроводу.
Найбільшими споживачами газу "Газпрому" в Європі у 2021 році були Німеччина (45,8 млрд куб. м), Італія (20,8 млрд куб. м) і Австрія (13,2 млрд куб. м).
Росія є головним постачальником Німеччини, поставляючи трохи менше третини її газу, в той час як Італія отримує близько 40% імпортованого газу, а Австрія - 80% природного газу з країни.
Поки тільки Угорщина погодилася перейти на схему "газ за рублі", при якій покупці здійснюють платежі в іноземній валюті через російський "Газпромбанк", який згодом конвертує її в рублі.
Минулого тижня у внутрішній ноті Єврокомісії говорилося, що оплата російського газу в рублях покупцями з Євросоюзу порушить режим санкцій ЄС проти Москви.
Нагадаємо, Росія вторглася в Україну 24 лютого. Про те, що відбувається прямо зараз, читайте в текстовому онлайні РБК-Україна.
Термінові і важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.