Федеральна резервна система США може понизити рівень безробіття, стимулюючи економічне зростання. Про це мовиться в спеціальній доповіді колишнього радника Президента США Джорджа Буша-молодшого, економіста зі Стенфордського університету Едварда Лазеара і співробітника Бюро по перепису населення США Джеймса Сплітцера, передає Reuters. Доповідь представлена в рамках дводенної конференції представників Центральних банків різних держав світу в Джексон-Хоулі.
Лазеар і Сплітцер прийшли до висновку, що високий рівень безробіття в США, який сприяє рецесії і післякризовим складнощам у відновленні економіки, є результатом зміни бізнес-циклів, а не глибших структурних проблем. Це підтверджується висновками інших досліджень, в яких зростання безробіття в США зв'язувалося не з післякризовими явищами, а з демографічними змінами і диспропорціями на ринку праці.
У доповіді Лазеара і Сплітцера підкреслюється важливість ефективного втручання ФРС в економічну політику. Масштабні інтервенції ФРС на фондовому ринку та інші надзвичайні заходи, зокрема пониження облікової ставки, що отримали назву політики "Кількісного пом'якшення", допомогли зростанню економіки, стверджується в дослідженні. Нагадаємо, що раніше деякі представники Республіканської партії США і голови відділень ФРС виступали проти активної ролі ФРС в економіці. За словами критиків, своїми діями ФРС підтримує високий рівень інфляції, тоді як позитивний ефект від інтервенцій не доведений.
"Нинішня рецесія нічим фундаментально не відрізняється від попередніх, крім того, що вона гірша. Немає ніяких доказів того, що рецесія призвела до розриву на ринку праці між попитом на навчені кадри і пропозицією в різних галузях виробництва", - сказав Лазеар.
З доповіддю Лазеара і Сплітцера не погодився глава Федерального резервного банку Сент-Луїса Джеймс Буллард, який вважає, що економіка США переживає структурні зміни.
"Дедалі очевидніше будуть докази, що насправді в країні відбуваються абсолютно інші речі, а саме - корінні зміни", - підкреслив Буллард.
Відзначимо, що Буллард належить до супротивників політики "кількісного пом'якшення".
Нагадаємо, що 31 серпня ц.р. глава ФРС Бен Бернанке виступив на захист двох раундів "кількісного пом'якшення", проте попередив, що третій раунд буде запущений тільки у разі значного погіршення економічної ситуації в США. Експерти вважають, що ФРС може оголосити про нові інтервенції на фондовому ринку в кінці 2012 р.