Фондові торги в Японії завершилися сьогодні спадом індексу Nikkei на 6,18%. Найбільш значний більш ніж за два роки спад індикатора стався на тлі потужних землетрусів і цунамі, що обрушилися на північне узбережжя країни, а також пов'язаних з цим макроекономічних новин, повідомляє РБК.
Нагадаємо, в Японії 11 березня 2011 р. сталася серія землетрусів, магнітуда найсильнішого з яких склала 9,0. Епіцентр підземних поштовхів розташовувався поблизу східного узбережжя головного японського острова Хонсю, в 130 км на схід від г.Сендай, 373 км на північний схід від столиці Токіо. На узбережжя країни обрушилося цунамі. За останніми даними, число загиблих і зниклих без вести зросла до 4,5 тис. осіб. Крім того, на атомній електростанції (АЕС) в префектурі Фукусіма сталася низка вибухів, однак за офіційними даними, рівень радіації в регіоні значно не збільшився.
Такі новини вкрай негативно позначилися на енергетичній галузі країни. Найбільший азіатський представник цього сектора компанія Tokyo Electric Power Co. продемонструвала потужний спад на 23,7% на момент закриття торгів. На 16,3% обрушилися також котирування компанії Toshiba, яка займається виробництвом ядерних реакторів.
На цьому тлі Центральний банк Японії прийняв рішення залучити рекордну суму в 12 трлн ієн (146 млрд дол.) на стабілізацію ринку. Враховуючи, що на даний момент борг країни вдвічі перевищує ВВП, котирування провідних фінансових інститутів Країни висхідного сонця різко пішли в "мінус". Найбільш значним спадом відзначився банк Mizuho Financial (-10,5%), у той час як акції його конкурентів Mitsubishi UFJ Financial і Sumitomo Mitsui Financial втратили в ціні 7,2% і 6,4% відповідно.
Також значно впали ціни на акції провідних автомобілебудівних концернів Японії. Три найбільші в цій галузі японські компанії - Toyota Motor, Nissan Motor і Honda Motor, повідомили про те, що в результаті землетрусу було пошкоджено кілька тисяч нових автомобілів. Таким чином, котирування Toyota Motor, яка є також найбільшим у світі виробником автомобілів, знизилися на 7,9%, а Nissan Motor і Honda Motor - на 9,5% і 6,5% відповідно.
Негативна динаміка на тлі стихійного лиха спостерігалася і в сировинному секторі. Найбільш значним спадом відзначилася нафтова компанія JX Holdings, чиї акції подешевшали на 14,9%. Котирування її конкурентів Japan Petroleum Exploration і Inpex знизилися на 7,4% і 2,4% відповідно. Так само негативно склалася сесія і для виробників сталі - акції таких представників сектора, як Sumitomo Metal Mining і JFE Holdings, впали в ціні на 8,1% і 5,7% відповідно.
За підсумками торгів 14 березня 2011 р. індекс Nikkei впав на 633,94 пункту (-6,18%) і склав 9620,49 пункту. Курс долара до ієни знизився на 0,72 ієни по відношенню до курсу попереднього торгового дня і склав на закритті торгів 82,18 ієни/дол.