Фондові торги в Європі відкрилися зниженням провідних індексів на тлі побоювань з приводу посилювання боргової кризи в регіоні і подій в Мексиканській затоці, передає РБК. Крім того, деяка нервозність на фондових біржах обумовлюється тим, що сьогодні комітет з кредитно-грошової політики Банку Англії повинен ухвалити рішення про рівень базової облікової ставки. Як очікується, вона залишиться без змін - на найнижчому в історії рівні в 0,5%. Рішення про рівень облікової ставки повинен ухвалити сьогодні також Європейський центральний банк (ЄЦБ). Аналітики прогнозують, що вона не зміниться і буде збережена на рівні 1%. Більш того, експерти не чекають зміни монетарного курсу ЄЦБ як мінімум до початку 2011 р.
Не надала підтримки ринку макроекономічна статистика, опублікована національним статистичним бюро Франції Insee. За даними організації, об'єм промислового виробництва у Франції в квітні 2010 р. знизився на 0,3% по відношенню до попереднього місяця, тоді як аналітики прогнозували зростання цього показника на рівні 0,1%. Проте позитивним фоном для торгів послужили опубліковані сьогодні Федеральною статистичною службою Німеччині дані по інфляції в країні в травні 2010 р., яка в річному численні склала, як і чекали аналітики, 1,2%. В порівнянні з квітнем 2010 р. інфляція виросла на 0,1 процентного пункту.
Інвестори пильно стежитимуть за подіями в Мексиканській затоці, маючи на увазі результати американської торгової сесії, що завершилася. За деякими оцінками, з аварійної свердловини витікає в 6 разів більше нафти, ніж указувалося в повідомленні британської BP, а тому інвестори США, передбачаючи найпесимістичніший сценарій розвитку подій в регіоні, активно розпродавали акції компанії, чим спровокували обвал котирувань на 16%. Хоча представники компанії вже заявили про необгрунтованість такої поведінки американських гравців, європейські інвестори насторожено віднеслися до цінних паперів британського енергетичного гіганта - на відкритті торгів акції подешевшали на 6,4%.
Крім того, торги відкрилися в "мінусі" для швейцарського банку UBS AG, оскільки французький Societe Generale SA знизив прогноз по прибутку і ринковій вартості акцій UBS на 10% і 8% відповідно. Проте акції самого Societe Generale SA подорожчали на 0,7%, оскільки в опублікованій банком офіційній заяві мовиться, що в II кварталі банк не чекає від ринку "неприємних несподіванок".
Інвестори проявили недовіру також до цінних паперів роздрібного оператора мережі магазинів британської Home Retail Group, який повідомив про зниження об'єму продажів в I кварталі 2010 р. на 8,1% в одному зі своїх підрозділів. Котирування акцій рітейлера знизилися вже на 4,8%.
Цінні папери найбільшого у Великобританії виробника палива UK Coal Plc. на початку торгового дня також подешевшали на 2,4% після того, як Hargreaves Services Plc. оголосила, що далі не має наміру добиватися злиття з UK Coal.
Засмучення інвесторів викликало також заяву, яку напередодні, після закриття європейських торгових майданчиків зробив глава Федеральної резервної системи (ФРС) США Бен Бернанке. Він сказав, що відновлення американської економіки йде не такими упевненими темпами, якими йому хотілося б. Крім того, він вказав, що тиск на ринки США чинить європейська боргова криза, що може зажадати активних дій з боку ЦБ країни.
За станом на 11:07 за київським часом індекс FTSE 100 знизився на 31,94 пункту (-0,63%) - до 5053,92 пункту, французький CAC 40 - на 25,69 пункту (-0,75%), до 3421,08 пункту, німецький DAX - на 19,63 пункту (-0,33%), до 5965,12 пункту, швейцарський SMI - на 14,16 пункту (-0,22%), до 6305,02 пункту.