Фондові торги в Європі 8 червня 2012 р. відкрилися зниженням провідних індексів на тлі відсутності сигналів про черговий раунд кількісного пом'якшення від центробанків світу. Напередодні відбувся виступ глави Федеральної резервної системи (ФРС) США Бена Бернанке, в ході якого він заявив, що Федеральний резерв уважно стежить за "істотними ризиками" для американської економіки, що виникають з Європи, і готовий захистити економіку у разі погіршення ситуації на фінансових ринках.
До цього Європейський центробанк (ЄЦБ) повідомив, що в світлі збільшених ризиків для економіки і фінансового сектору ЄЦБ продовжуватиме основні операції рефінансування по фіксованій ставці і в потенційно необмеженому обсязі принаймні до початку 2013 р. Одночасно ЄЦБ відзначив, що в перспективі не проводитиме тендери з надання банкам дешевого довгострокового фінансування. Напередодні ЄЦБ залишив базову облікову ставку незмінною - на рекордно низькому рівні в 1% річних.
Негативний фон забезпечили також новини від міжнародного рейтингового агентства Fitch Ratings, яке знизило довгостроковий рейтинг дефолту емітента (РДЕ) Іспанії в місцевій і іноземній валюті з А до ВВВ. Fitch пішло на пониження рейтингу Іспанії, оскільки в агентстві розраховують, що при нових обставинах для нормалізації роботи банківського сектору країни уряду знадобиться мінімум 60 млрд євро, що складає близько 6% від ВВП країни. Разом з тим розглядається і більш негативний сценарій, при якому уряду буде потрібно не менше 100 млрд євро (10% ВВП). Раніше вважалося, що для нормалізації сектора буде потрібно тільки 30 млрд євро.
На цьому фоні європейський банківський сектор (Barclays, Royal Bank of Scotland, Lloyds Banking Group, HSBC, Standard Chartered), що особливо чутливо реагує на інформаційний фон, вийшов в значний "мінус": зниження котирувань склало 1,5-3,5%.
На негативній території почався торговий день на європейських біржах і для нафтогазових компаній, акції яких дешевшають на тлі зниження ціни на нафту. Нафта на біржах сьогодні дешевшає через зміцнення позицій американського долара на FOREX. Папери британо-голландської Royal Dutch/Shell знижуються в ціні на 1,34%, французької Total - на 0,53%, британської BP - на 1,3%.
Станом на 10:56 за київським часом британський індекс FTSE 100 знизився на 38,42 пункту (мінус 0,71%) - до рівня 5409,37 пункту, німецький індекс DAX - на 63,72 пункту (мінус 1,04%) - до 6080,50 пункту, французький CAC 40 - на 41,39 пункту (мінус 1,35%) - до 3029,77 пункту, швейцарський SMI - на 19,12 пункту (мінус 0,33%) - до 5850,09 пункту.
Нагадаємо, фондові торги в Європі 7 червня завершилися зростанням індексів.