Фондові торги в Європі 25 липня 2011 р. відкрилися зниженням провідних індексів. В основному на головні індикатори вплинули як новини про ситуацію з борговою кризою в зоні євро, так і дані із США. Про це повідомляє РБК.
Зокрема, до відкриття торгової сесії міжнародне рейтингове агентство Moody's знизило рейтинги урядових боргових паперів Греції в місцевій і іноземній валютах на три ступені - з Caa1 до Ca. В результаті рейтинг Греції опинився на передостанньому ступені за шкалою Moody's. На думку аналітиків, країна продовжить зазнавати труднощі з платоспроможністю в середньостроковій перспективі: величина її боргу протягом багатьох років як і раніше перевищуватиме 100% від ВВП, а ризики, пов'язані з реалізацією фінансових і економічних реформ, залишаться вкрай високими.
Крім того, в США продовжується криза навколо стелі держборгу. Переговори між двома палатами американського конгресу з цього питання до цих пір не принесли яких-небудь помітних результатів. Республіканська партія виступає виключно за урізування бюджетних витрат, тоді як Білий дім вважає, що необхідно також задіювати додаткові податкові прибутки.
Нагадаємо, Міністерство фінансів США підрахувало, що конгрес повинен підвищити ліміт держборгу, що становить 14,3 трлн дол., до 2 серпня 2011 р., інакше США допустять технічний дефолт по своїх зобов'язаннях - вперше в історії. Фактично ліміт був вичерпаний ще в травні поточного року, проте додаткові бюджетні прибутки і ряд технічних хитрувань поки дозволяють американському уряду платити по рахунках. На думку голови адміністрації Білого дому Біла Дейлі, криза навколо боргового ліміту вже нашкодила фінансовій репутації США.
На цьому несприятливому фоні котирування фінансового сектору Європи демонструють низхідну динаміку. Зокрема, акції британських банків Lloyds Banking Group і Royal Bank of Scotland подешевшали на 2,8% і 2,5% відповідно. У "мінусі" також знаходяться і котирування їхніх німецьких конкурентів - Commerzbank і Deutsche Bank - їхні папери знизилися в ціні на 2,5% і 0,8% відповідно.
Через невирішеність питання про підвищення ліміту держборгу США в інвесторів також виникли побоювання щодо скорочення глобального попиту на нафту і похідні енергоносії. Це негативно позначилося на котируваннях основних нафтовидобувних компаній Європи. Котирування Desire Petroleum знизилися на 2%, а її конкурента Royal Dutch Shell - на 0,3%.
Станом на 10:50 за київським часом британський індекс FTSE 100 знизився на 35,36 пункту (-0,60%) - до 5899,66 пункту, німецький DAX опустився на 43,46 пункту (-0,59%) - до 7282,93 пункту, французький CAC 40 впав на 30,82 пункту (-0,80%) - до 3811,88 пункту, а швейцарський індекс SMI відступив на 30,53 пункту (-0,51%) - до 6001,40 пункту.